Trwa ładowanie...
d2laj4k

Unia Europejska "zamówiła" 400 mln szczepionek na koronawirusa

Komisja Europejska zadeklarowała kupić 400 dawek szczepionki na koronawiursa opracowywanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firmę AstraZeneca. Warunkiem jest skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionka na koronawirusa wkrótce ma być dostępna
Szczepionka na koronawirusa wkrótce ma być dostępna (Flickr)
d2laj4k

Komisja Europejska podpisała umowę ramową z firmą AstraZeneca. W ramach umowy UE kupi 300 mln dawek szczepionki na koronawirusa, z możliwością dokupienia kolejnych 100 mln, która potencjalnie będzie produkowana przez AsterZeneca. Szczepionka jest rozwijana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Szczepionka z Oksfordu (nazwana AZD1222) weszła w trzecią fazę testów, która obejmuje próby na dużych grupach ochotników (ok 10 tysięcy osób). Trzecia faza ma potwierdzić bezpieczeństwo, skuteczność i brak poważnych skutków ubocznych u różnych przedstawicieli populacji.

Jeśli szczepionka okaże się skuteczna, Komisja Europejska kupi wspomniane 300 mln dawek, które trafią do krajów europejskich. KE chce też przekazać nieodpłatnie szczepionkę krajom biedniejszym.

W komunikacie na swojej stronie firma AstraZeneca poinformowała, że jest w trakcie budowy łańcuchów zapatrzenia, które pozwolą na szybką produkcję szczepionki. Firma informuje, że jest w stanie wyprodukować dwa miliardy dawek szczepionki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2laj4k

Podziel się opinią

Share
d2laj4k
d2laj4k
Więcej tematów