Unia Europejska może zmusić Apple do ważnej zmiany

Unia Europejska może zmusić Apple do ważnej zmiany

Unia Europejska może zmusić Apple do ważnej zmiany
Źródło zdjęć: © PAP
09.08.2018 11:05, aktualizacja: 09.08.2018 13:03

Unia Europejska coraz poważniej zastanawia się nad ujednoliceniem ładowarek do telefonów. Firma Apple być może będzie musiała zaadaptować się do nowych warunków produkcyjnych.

Panujące standardy

Europejscy rządzący myślą o ujednoliceniu ładowarek do urządzeń mobilnych. Aktualnie stosowane są zróżnicowane standardy ładowania oraz kable z rozmaitymi końcówkami. W smartfonach z systemem Android wykorzystuje się wtyczki micro USB lub USB typu C. Z kolei w przypadku Apple są to złącza Lighting. Powodem ma być zmniejszenie ilości wszelkiego rodzaju elektronicznych odpadów. Według szacunków stare ładowarki stanowią około 51 tysięcy ton rocznie.

Najlepsze rozwiązanie

W 2009 kilka firm technologicznych (np. Apple, Samsung, Nokia) porozumiało się w kwestii standaryzacji złącza microUSB. Finalnie nic z tego nie wyszło, ponieważ w 2012 roku Apple wdrożyło własną wtyczkę Lightin, a twórcy urządzeń z Androidem korzystają z USB C. Zgodnie z planami Unii Europejskiej to właśnie ten ostatni rodzaj złącza ma być ostatecznym wyborem.

Korzyści z dobrej zmiany

Mówi się, że Apple będzie skłonny przejść z Lighting w swoich iPhone’ach już w kolejnym roku. Presja ze strony Unii Europejskiej może mieć rzeczywiście duży wpływ. Korzyścią nadchodzącej zmiany byłby z pewnością większy dostęp do akcesoriów, ale także komfort w korzystaniu ze sprzętów mobilnych w trakcie podróży.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)