Umowa podpisana. Kilkaset pocisków dla polskich F‑16
09.08.2024 22:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Agencja Uzbrojenia podpisała umowę dotyczącą zakupu kilkuset kierowanych rakiet powietrze-powietrze AIM-120C AMRAAM. Aktualnie z tego typu uzbrojenia w polskiej armii korzystają tylko myśliwce F-16, ale w przyszłości się to zmieni.
Informację o podpisaniu umowy za pośrednictwem swojego profilu w serwisie X potwierdził wiceszef MON Paweł Bejda. Wiceminister zaznaczył, że utrzymanie odpowiedniego zapasu lotniczych środków bojowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej kraju. Jakie możliwości dają AIM-120C AMRAAM?
Umowa na dostawę rakiet AIM-120C AMRAAM
AIM-120 AMRAAM (ang. Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) to pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu, które są produkowane przez amerykański koncern Raytheon. To zaawansowane technologicznie pociski wykorzystywane zarówno przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, jak i wielu innych państw członkowskich NATO. W naszym kraju nośnikiem tego uzbrojenia się myśliwce F-16, które stanowią trzon polskiego lotnictwa bojowego.
Obecnie polskie siły powietrzne posiadają na wyposażeniu kilkaset takich pocisków. W przyszłości AIM-120 AMRAAM będą również integrowane z zamówionymi myśliwcami F-35 oraz lekkimi samolotami FA-50 z Korei Południowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowe uzbrojenie dla polskiej armii
W marcu br., podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę do 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAAM o zasięgu ponad 100 km. Wartość tej transakcji może sięgnąć 1,7 mld dolarów. To konstrukcje typu odpal i zapomnij, które po wystrzeleniu osiągają prędkość nawet 4 Ma.
Amerykańska dyplomacja wyraziła również zgodę na sprzedaż Polsce 821 rakiet powietrze-ziemia AGM-158B JASSM o zasięgu prawie 1000 km za maksymalną cenę 1,77 mld dolarów. Ponadto Polska zakupi 232 pociski taktyczne krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za maksymalnie 219 mln dolarów.