Ultrafiolet zabija koronawirusa. Amerykanie zainstalowali 150 potężnych lamp w metrze

Ultrafiolet zabija koronawirusa. Amerykanie zainstalowali 150 potężnych lamp w metrze

Ultrafiolet zabija koronawirusa. Amerykanie zainstalowali 150 potężnych lamp w metrze
Arkadiusz Stando
21.05.2020 14:13

Nowojorski urząd ds. transportu publicznego (MTA) wprowadził na rynek pilotażowy projekt. Amerykanie wykorzystują potężne lampy emitujące promieniowanie UVC, do dezynfekcji metra i autobusów w Nowym Jorku. W ten sposób zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej.

Amerykańska agencja podaje, że wdraża 150 urządzeń, zdolnych do czyszczenia stacji metra, pociągów i autobusów. Pierwszy etap obejmie głównie centrum miast,a w drugim natomiast planuje się rozszerzenie projektu o pociągi podmiejskie. Jak podaje MTA, całość ma kosztować około 1 miliona dolarów.

Projekt jest wspólnie prowadzony przez MTA i Columbia University. Jego głównym założeniem jest wykorzystanie promieniowania ultrafioletowego do zabijania koronawirusa unoszącego się w cząsteczkach areozolu w powietrzu. MTA wykorzystuje urządzenia do czyszczenia każdego z wagoników metra, zamykając w nocy na cztery godziny cały system metra.

Promieniowanie ultrafioletowe - skuteczna broń przeciwko wirusom

"Promieniowanie ultrafioletowe, które będzie stosowane w bieżącym programie dezynfekcji metra i autobusów w nocy, jest bardzo skuteczne w zabijaniu wirusa odpowiedzialnego za COVID-19" - powiedział w oświadczeniu David Brenner, dyrektor Centrum Badań Radiologicznych Uniwersytetu Columbia. Celem projektu jest zmniejszenie ryzyka, że obywatele złapią COVID-19 w transporcie publicznym.

Lampy dwugłowicowe zostały wyprodukowane przez firmę Puro Lightning z Denver. Ich twórcy twierdzą, że promieniowanie UV jest niezwykle skuteczne przeciwko wirusom klasy 2 i 3, w tym koronawirusom, SARS, grypie i wirusowi Eboli.

Źródło: The Verge

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)