Remdesivir: Gilead już wkrótce ujawni cenę leku zatwierdzonego do walki z COVID-19

Remdesivir: Gilead już wkrótce ujawni cenę leku zatwierdzonego do walki z COVID-19
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

21.05.2020 11:07, aktual.: 21.05.2020 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejska Agencja Leków w poniedziałek poinformowała, że remdesivir będzie można stosować w leczeniu COVID-19. Gilead Sciences – firma, która go opracowała, już wkrótce poda cenę leku.

Remdesivir został zaakceptowany jako jeden z leków, które można stosować u pacjentów z COVID-19. Przeprowadzone międzynarodowe badania wskazują, że podanie leku skraca powrót do zdrowia o 31 proc. z 15 do 11 dni w porównaniu do placebo.

Remdesivir w Europie

Lek uzyskał pozytywne rekomendacje w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz na terenie Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters, Europejska Agencja Leków zatwierdziła remdesivir jako lek w terapii COVID-19.

Gilead Sciences, czyli firma, która opracowała remdesivir, przygotowuje się do przedstawienia długoterminowego komercyjnego planu terapii przeciwwirusowej, w tym oczekiwań dotyczących jego ceny oraz zysków.

Remdesivir: Cena leku

Według wstępnych obliczeń zgromadzone zapasy leku (około 1,5 mln dawek) zostaną wyczerpane wczesnym latem – pod koniec czerwca lub na początku lipca. Po tym czasie firma rozpocznie komercyjną sprzedaż remdesiviru.

Z nieoficjalnych informacji wynika że, dyrektor finansowy firmy Gilead - Andrew Dickinsonem przekazał, że cena terapii dla jednego pacjenta to około 30 000 dolarów. Wynika ona z przeprowadzonych analiz opłacalności, ale firma będzie pobierała jedynie ułamek tej kwoty.

Remdesivir: Opłacalność produkcji

Amerykański Instytut Badań Klinicznych i Ekonomicznych stwierdził niedawno, że remdesivir byłby opłacalny przy cenie 28 670 dolarów dla jednego pacjenta. Inne źródła wskazują, że granica opłacalności produkcji leku to 50 000 dolarów.

Gilead Sciences już wkrótce ujawni ostateczną cenę dla remdesiviru.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)