Trwa ładowanie...
dxxzpnk

Ukraińskie wojsko ma już radary do wykrywania dronów bojowych

Wojna w Górskim Karabachu pokazała potencjał dronów bojowych. Kraje muszą teraz szybko przystosować się do obrony przed tym tanim, ale skutecznym środkiem.
Share
System radarowy 35D6M
System radarowy 35D6M
dxxzpnk

Drony bojowe pokazały swoje możliwości już w czasie wojen w Iraku i Afganistanie. Tam Amerykanie z powodzeniem wykorzystywali takie drony jak MQ-9 Reaper czy MQ-1 Predator do obserwacji i przeprowadzania ataków. Z kolei wojna w Górskim Karabachu pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem pokazała zabójczy potencjał małych i tanich dronów oraz tzw. amunicji krążącej w walce z czołgami i pojazdami pancernymi. To wymaga szybkiego przystosowania się wojsk lądowych do nowego typu zagrożenia.

Ukraińska firma zbrojeniowa SE SPC Iskra przekazała tamtejszemu wojsku system radarowy 35D6M. Według producenta może on działać w środowisku, na którym toczą się działania wojny elektromagnetycznej, oraz może wykrywać i śledzić istniejące i przyszłe zagrożenia.

dxxzpnk

35D6M jest unowocześnioną wersją radaru 35D6, który jest przeznaczony do wykrywania samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Nowa wersja została wyposażona w systemy autonomiczne oraz zyskała możliwość działania w środowisku, w którym działają aktywne i pasywne sygnały zakłócające radary.

Zobacz: Chińczycy wylądowali na Księżycu. Zobacz nagranie z pobierania próbek [wideo]

Producent 35D6M twierdzi, że system może być częścią automatycznego systemu obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, a także służyć, jako radar kontroli strefy powietrznej zarówno wojskowej jak i cywilnej.

dxxzpnk

Wybrane możliwości radaru 35D6M:

  • Zwiększona możliwość wykrywania małych jednostek latających i śmigłowców w zawieszeniu.
  • Odporność na środki zakłócające przeciwnika.
  • Możliwość wykrycia azymutu i wysokości środków zakłócających przeciwnika.
  • Możliwość automatycznego dopasowania sygnatury radiowej do bazy danych znanych obiektów swój-obcy zgodne ze standardem NATO.
  • Możliwość dostosowania radaru do przesyłania danych zgodnie z wymaganiami zamawiającego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxxzpnk

Podziel się opinią

Share
dxxzpnk
dxxzpnk
Więcej tematów