Ukraińcy zniszczyli Pancyr-S1. Posłuży za eksponat w muzeum

Pancyr-S1 posłuży za eksponat w muzeum
Pancyr-S1 posłuży za eksponat w muzeum
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Army Inform
Adam Gaafar

08.06.2022 17:17, aktual.: 08.06.2022 19:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińcy wysyłają o muzeum w Kijowie wrak rosyjskiego systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1, który został zniszczony w okolicach rejonu czernihowskiego – przekazała Army Inform, agencja prasowa ukraińskiego resortu obrony. Cena rynkowa tego sprzętu jest szacowana na ok. 90 mln zł.

Pancyr-S1 to najnowszy model sprzętu wojskowego Federacji Rosyjskiej. Jak czytamy na łamach Army Inform, kompleks prawie nie został rozebrany, aby służył za eksponat w takim stanie, w jakim go znaleziono. Co wiemy o tej broni?

Zaawansowany sprzęt Rosjan

Pancyr-S1 to nazwa rosyjskiego samobieżnego zestawu przeciwlotniczego. Kompleks jest w stanie razić cele znajdujące się na pułapie ok. 15 km (w nowszych wariantach nawet 18 km). Broń jest używana przez rosyjską armię od lat 90. XX w.

Ukraińcy wystawią Pancyr-S1 w muzeum
Ukraińcy wystawią Pancyr-S1 w muzeum © Materiały prasowe | Army Inform

W skład wyposażenia systemu wchodzą zarówno pociski rakietowe, jak i szybkostrzelne działka. Prawdopodobieństwo trafienia w cel wynosi co najmniej 0,7 przy czasie reakcji 4–6 sekund. Charakterystyczną cechą Pancyr-S1 jest jego modułowa budowa, dzięki której można szybko wymienić konkretne części kompleksu.

Zasięg rakiet wynosi od 20 do 30 km. Pociski odpalane z tej broni mogą rozwijać prędkość w granicach 4700-6100 km/h. Masa głowicy rakiety wynosi (w zależności od wersji) od 20 do 25 kg. Pancyr-S1 jest uzbrojony w dwie dwulufowe armaty automatyczne 2A38M kal. 30 mm oraz 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. 

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie