Ukraińcy sięgnęli po antyczną broń. Rosyjskie ciężarówki mają nowego wroga
Ukraińcy sięgnęli po kolczatki, zrzucane z dronów na drogi, po których poruszają się rosyjskie ciężarówki - donosi Forbes. Według serwisu to "pomysłowe nowe użycie bardzo starej broni". Kolczatki często wymuszają zatrzymanie się pojazdów, przez co stają się łatwiejszym celem dla bojowych bezzałogowców.
Ukraińska obrona pokazała, że kolczatki to bardzo prosta i ponadczasowa broń, sprawdzająca się na współczesnym polu walki. Ukraińcy, wykorzystując drony, w nieregularny sposób rozrzucają niewielkie, gwieździste metalowe konstrukcje na drogach, po których poruszają się rosyjskie ciężarówki i pojazdy wojskowe. Są one poważnym zagrożeniem dla opon, ponieważ bez względu na to, jak upadną, przynajmniej jeden z zaostrzonych kolców zawsze skierowany jest w górę.
Ukraińcy sięgnęli po znaną od dawna broń
Kolczatki często wymuszają zatrzymanie się pojazdów kołowych, które stają się łatwiejszym celem dla ukraińskich dronów wyposażonych w ładunki bojowe. Ich zadaniem jest zniszczenie takiej maszyny. W przypadku rozpędzonych ciężarówek mogą doprowadzić nawet do utraty kontroli nad pojazdem i wypadku. Te proste rozwiązania stanowią więc poważne wyzwanie dla rosyjskich łańcuchów logistycznych w znacznym stopniu bazujących na transporcie drogowym.
Serwis Bulgarian Military zwraca uwagę, że skuteczność kolczatek jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich są m.in. grubość opony i jej ciśnienie, ale też materiał i sama konstrukcja kolczatki. Według niego gwieździste pułapki wykonane z hartowanej stali mogą przebić gumowe opony i niektóre rodzaje opon wykorzystywanych w pojazdach opancerzonych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Forbes przypomina, że kolczatki były używane już przez starożytnych Rzymian. Serwis podkreśla, że są one "datowane co najmniej na rok 313 p.n.e., kiedy to armia Aleksandra Wielkiego użyła ich przeciwko kawalerii perskiej". Kolczatki z tamtego okresu były jednak bardziej postrzępione, aby z sukcesem wbić się w końskie kopyto i trudniej było je usunąć. W różnych formach stosowano je również w średniowieczu i późniejszych latach. Przykładowo, w czasie II wojny światowej kolczatki rozprowadzali bojownicy ruchu oporu w Europie, a także niemieccy żołnierze.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski