Ukraińcy rozpoczęli odliczanie. Zegar odmierza czas do upadku Mostu Krymskiego

Ukraińcy rozpoczęli odliczanie do upadku Mostu Krymskiego.
Ukraińcy rozpoczęli odliczanie do upadku Mostu Krymskiego.
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik

05.05.2022 09:41, aktual.: 05.05.2022 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W internecie pojawiła się strona odliczająca czas do upadku Mostu Krymskiego, łączącego terytorium Federacji Rosyjskiej z okupowanym Krymem. Według pozostałego czasu obiekt zostanie zniszczony w Dniu Zwycięstwa 9 maja.

Most Krymski przechodzi przez Cieśninę Kerczeńską i łączy Rosję z okupowanym przez nią półwyspem. W wojnie z Ukrainą jest obiektem strategicznym – za jego pośrednictwem nieprzyjaciel przenosi swoje wojska i sprzęt na terytorium Krymu, a następnie na południe Ukrainy. Jego zniszczenie mogłoby mocno odbić się na rosyjskich dostawach.

W sieci wystartowała ukraińska strona Crimeanbridgedown, która odmierza czas do upadku Mostu Krymskiego. Zgodnie z zegarem obiekt miałby zostać zniszczony 9 maja w Dniu Zwycięstwa. Wciąż nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny na stworzenie strony internetowej. Na witrynie wystosowano również apel do Rosjan mieszkających na Krymie. Zgodnie z nim mają oni czas na opuszczenie terytorium ukraińskiego Krymu w określonym terminie.

Rosjanie, którzy przenieśli się na Krym po jego okupacji w 2014 roku, mają jeszcze czas na opuszczenie terytorium suwerennego państwa Ukrainy! – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej.

Kwestia Mostu Krymskiego zaostrzyła się w ostatnich tygodniach wojny Rosji z Ukrainą. Wielu ekspertów stwierdziło, że istnieje duże prawdopodobieństwo zniszczenia mostu. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow skomentował w Radiu NV możliwość ataku Sił Zbrojnych Ukrainy na obiekt strategiczny: "Gdybyśmy mieli taką możliwość, już byśmy to zrobili. Jeśli będzie ku temu okazja, na pewno to uczynimy".

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie