Ukraińcy pokazali nagranie. Pilot Su‑25 w akcji [WIDEO]
Do sieci trafiło nagranie pokazujące ukraińskiego pilota Su-25 w akcji. Zwrócił na nie uwagę m.in. "Ukraine Weapons Tracker". Eksperci zauważyli nowe malowanie samolotu szturmowego oraz nietypowe uzbrojenie - niekierowane pociski S-25 kalibru 340 mm.
Dokonania ukraińskich pilotów podczas wojny bez wątpienia zasługują na pochwałę. Ukraińcy pomimo mniejszych zasobów sprzętowych niż Rosjanie, wciąż nie pozwalają tym drugim przejąć przewagi nad swoim niebem. Po nagraniach przedstawiających rzekomego "Ducha Kijowa", czyli domniemanego asa myśliwskiego, który latał MiGiem-29 i bronił Kijowa, do sieci trafiły nagrania pokazujące pilota Su-25. To zupełnie inna maszyna, ale materiał też zasługuje na uwagę.
Ukraiński pilot Su-25 w akcji
Jak zaznacza "Ukraine Weapons Tracker" (profil na Twitterze tworzony przez ekspertów analizujących rosyjski i ukraiński sprzęt wojskowy użyty podczas wojny) na nagraniu widać nowe malowanie Su-25. To prawdopodobnie oznacza, że samolot szturmowy może być jedną z tych jednostek, które do tej pory zalegały w magazynach i wymagały naprawy. Uwagę zwracają również potężne niekierowane pociski S-25 kalibru 340 mm.
Su-25 (w kodzie NATO Frogfoot) to jednomiejscowy samolot szturmowy zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Suchoja. Został opracowany jako samolot bezpośredniego wsparcia pola walki. Su-25 oblatano w lutym 1975 r., a jego masowa produkcja ruszyła w 1980 r. Maszyna ma długość - 15,53 m, rozpiętość skrzydeł - 14,36 m, wysokość - 4,80 m. Wyposażono ją w dwa silniki turboodrzutowe R-95Sz o mocy 44,18 kN. Su-25 może wznosić się z prędkością 58 m/s, a jego maksymalna prędkość wynosi 950 km/h.
W Su-25 zastosowano kadłub o konstrukcji półskorupowej, podzielony na trzy części. Główną część stanowi opancerzona kabina pilota wykonana ze stopu tytanu o grubości 24 mm. Znajduje się w niej fotel wyrzucany K-36L Zvezda, który daje szanse na szybkie katapultowanie się w przypadku zagrożenia.
Samolot ma dziesięć pylonów do przenoszenia uzbrojenia o łącznej masie 4340 kg. Mogą to być m.in. pociski -powietrze oraz powietrze-ziemia np. Ch-23, Ch-25ML, R-3S czy R-60. Maszynę można doposażyć w dodatkowe zasobniki, w tym zasobniki do przenoszenia wspomnianych niekierowanych pocisków S-25 kalibru 340 mm.
Su-25 jest też uzbrojony w dwulufowe działko GSz-30-2 kal. 30 mm o szybkostrzelności 3000 pocisków na minutę z zapasem 250 nabojów, które znajduje się w dolnej części kadłuba po lewej stronie. Oprócz tego maszyna posiada wyrzutnik flar i dipoli ASO-2V, zapewniający ochronę przed pociskami naprowadzanymi radarowo i na podczerwień.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski