Ukraińcy mają nową broń. Już dopadli nią sprzęt Rosjan za 15 mln dolarów

Ukraińcy mają nową broń. Już dopadli nią sprzęt Rosjan za 15 mln dolarów

Ukraińcy zniszczyli rosyjski Pancyr-S1
Ukraińcy zniszczyli rosyjski Pancyr-S1
Źródło zdjęć: © X, @Tendar
Mateusz Tomczak
06.04.2024 13:57, aktualizacja: 06.04.2024 19:23

Ukraińskim żołnierzom udało się zniszczyć rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1. W ataku wykorzystany został bezzałogowiec Backfire K1. Przybliżamy cechy obydwu tych broni.

Z informacji pojawiających się w mediach społecznościowych wynika, że zdarzenie miało miejsce w obwodzie chersońskim w południowej części Ukrainy. Rosjanie próbowali ukryć Pancyr-S1 pomiędzy drzewami, ale sprzęt został wykryty przez ukraińskie rozpoznanie powietrzne. Na udostępnionym nagraniu widać moment ataku. Obserwatorom wojny w Ukrainie udało się już zidentyfikować broń wykorzystaną przez armię obrońców. Był to Backfire K1 klasyfikowany jako "bezzałogowy bombowiec".

Ukraińcy zniszczyli kolejny Pancyr-S1

Strata kolejnego Pancyr-S1 jest bolesnym ciosem dla Rosjan. To jeden z najnowocześniejszych sprzętów, jakie wykorzystują nie tylko podczas wojny w Ukrainie, ale również na swoim terytorium. Systemy Pancyr-S1 ochraniają m.in. wybrane lokacje w Moskwie czy rezydencję Władimira Putina w Soczi.

Wartość pojedynczego egzemplarza jest szacowana na ok. 15 mln dolarów. W ostatnim czasie Rosjanie zaczynają odczuwać niedobory tego typu sprzętu. Powodem są nie tylko straty wojenne, ale również ataki na rosyjskie rafinerie, w efekcie czego podjęto decyzję o dodatkowych zabezpieczeniach takich obiektów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pancyr-S1 przegrał z nowym sprzętem Ukraińców

Pancyr-S1 to system obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. Stosowane w jego ramach wyrzutnie są montowane na podwoziu kołowym i (rzadziej) gąsienicowym. Można je uzbroić w 12 przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E, które we współpracy z radarami mogą przechwytywać cele znajdujące się w zasięgu do maksymalnie 20 km i poruszające się na wysokości do 15 km.

Dodatkowe uzbrojenie stanowią tu armaty automatyczne 2A38M kal. 30 mm o szybkostrzelności maksymalnie 2500 strz./min. Dzięki nim załoga Pancyr-S1 może neutralizować cele w zasięgu do ok. 4 km.

Wykorzystany przez Ukraińców Backfire K1 to natomiast sprzęt, który po raz pierwszy zaprezentowano w 2023 r. Po kilku miesiącach testów na froncie zdecydowano o rozpoczęciu masowej produkcji.

To bezzałogowiec wystrzeliwany z katapulty, który cechuje się ładownością do ok. 6 kg. Wedle deklaracji Ukraińców zapewnia zasięg ok. 35 km i odporność na działania wrogich systemów walki elektronicznej.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie