Na Rosjan padł blady strach. Widać to na Moście Krymskim
Do sieci trafiło zdjęcie przedstawiające dodatkowe umocnienia, jakie Rosjanie budują przy Moście Krymskim. Tak próbują zabezpieczyć obiekt przed kolejnymi atakami Ukraińców.
01.08.2023 | aktual.: 01.08.2023 14:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Most Krymski to obiekt o dużym znaczeniu strategicznym. Stanowi jedną z dwóch głównych tras, jakie Rosjanie wykorzystują do przerzucania sprzętu oraz wojsk na Krym, a następnie na południe Ukrainy. Chociaż został zbudowany przy zachowaniu podwyższonych standardów dotyczących wytrzymałości, można go zniszczyć, ale wymaga to wykorzystania odpowiedniej broni, a także przeprowadzenia udanego, celnego uderzenia. Temu drugiemu Rosjanie starają się zapobiegać.
Bariery przeciwko morskim dronom przy Moście Krymskim
Zdjęcie pokazujące efekty wysiłków Rosjan opublikowano w serwisie Telegram, na kanale "Mash". Widać na nim fortyfikacje z beczek i drutu (oraz min, ale one są już ukryte), które mają chronić most przed atakami z wykorzystaniem dronów morskich. Zarówno nawodnych, jak i podwodnych.
Ukraina coraz częściej korzysta z takich jednostek. Początkowo stawiała głównie na drony latające, ale rosyjska obrona powietrzna wokół strategicznych punktów jest bardzo rozbudowana i zazwyczaj skuteczna.
Jednostki działające na wodzie oraz pod powierzchnią wody to zarówno sprzęt dostarczany przez NATO, jak proste drony kamikadze budowane przez Ukraińców np. na bazie skuterów wodnych. Z informacji pojawiających się na temat takich konstrukcji wynika, że mogą osiągać ok. 5,5 m długości i przy wadze ok. 1000 kg posiadać głowicę bojową o masie ok. 200 kg. W połączeniu z GPS-em oraz nawigacją inercyjną i dalmierzem laserowym stanowią groźny oręż.
Ukraińcy mają również plany co do dronów morskich powstających od podstaw, np. zaprezentowanego ostatnio Magura V5. Ten dron ma cechować się długością 5,5 m oraz zdolnością rozwijania prędkości 42 węzłów, ładownością do 320 kg i rozbudowanymi systemami komunikacji. Będzie mógł służyć do prowadzenia obserwacji i rozpoznania, akcji poszukiwawczych, ale też do zwalczania min oraz misji bojowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Priorytetowy cel Ukraińców
Według informacji podawanych na kanale "Mash", w przyszłości konstrukcje podobne do tych z pokazanego zdjęcia mają chronić Most Krymski na całej jego długości.
Rosjanie zdają sobie sprawę, że Ukraińcy są mocno zdeterminowani do tego, aby zrealizować swoje deklaracje dotyczące zniszczenia Mostu Krymskiego.
Zobacz także
O ogromnym, wręcz kluczowym znaczeniu Mostu Krymskiego mówił ostatnio prezydent Wołodymyr Zełenski. Stwierdził, że jest on "wrogim obiektem" i jak każdy inny tego typu pozostanie celem ataków.
– To dla nas wrogi obiekt, zbudowany nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym i należytymi normami. Z tego powodu jest naszym celem, a każdy cel, który przynosi ze sobą wojnę, a nie pokój, powinien być zneutralizowany – mówił Wołodymyr Zełenski.
17 lipca Ukraińcom udało się częściowo uszkodzić Most Krymski. Drony nawodne były też wykorzystywane do ataków na bazę Floty Czarnomorskiej.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski