Ukraińcy dopadli BTR‑MD Rakuszka. To bardzo rzadka sytuacja
07.05.2024 17:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińskim żołnierzom udało się zniszczyć BTR-MD Rakuszka. To jeden z najrzadziej spotykanych na froncie transporterów opancerzonych wykorzystywanych przez Rosjan. Przybliżamy osiągi i wyposażenie tej maszyny.
Z informacji publikowanych w mediach społecznościowych wynika, że zniszczenie tego egzemplarza BTR-MD Rakuszka jest pokłosiem działań żołnierzy z 225. oddzielnego batalionu szturmowego ukraińskiej armii. Do zdarzenia miało dojść w obwodzie donieckim, w rejonie Bachmutu.
Ukraińcy zniszczyli BTR-MD Rakuszka
Na udostępnionym nagraniu widać płonący BTR-MD Rakuszka. Nie prezentuje ono jednak momentu ataku, który miał miejsce chwilę wcześniej. Obserwatorzy wojny w Ukrainie sugerują, że najprawdopodobniej wykorzystane zostały tutaj improwizowane drony kamikadze.
To niewielkie komercyjne bezzałogowce, do których przyczepiane są ładunki wybuchowe. Tego typu broń jest często wykorzystywana przez obydwie strony trwającego konfliktu i w przypadku starszych, słabo opancerzonych pojazdów stanowi realne zagrożenie. Niekiedy udaje się eliminować tego typu bronią nawet nowsze, cenniejsze jednostki. Rejestrowane były przypadki zniszczenia dronami np. rosyjskich czołgów T‑72B3, a nawet T‑90M.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Transportery BTR-MD Rakuszka znajdują się na wyposażeniu rosyjskich sił powietrznodesantowych od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, ale są rzadkim widokiem na froncie. Z raportu Military Balance 2023 wynika, że liczba tego typu maszyn na wyposażeniu najeźdźców wynosi niespełna 100 sztuk.
To pływający transporter opancerzony wyposażony w gąsienicową trakcję i silnik o mocy 450 KM. W terenie jest w stanie osiągać prędkość do ok. 50 km/h (na utwardzonych drogach jeszcze nieco więcej) oraz do ok. 10 km/h w wodzie. Ważcy ok. 13 t pojazd pomieści załogę i kilkunastu żołnierzy desantu, jest przy tym uzbrojony w dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm. Opcjonalnie konstruktorzy przewidzieli możliwość montażu granatnika kal. 30 mm.
BTR-MD Rakuszka nie zapewnia wysokiego poziomu ochrony. Opancerzenie jest w stanie przetrwać wyłącznie ostrzał z broni strzeleckiej i uderzenia odłamkami pocisków. W efekcie BTR-MD Rakuszka jest łatwym łupem nie tylko dla mocno uzbrojonych maszyn pancernych. Może zostać zniszczony np. po najechaniu na minę lub, jak pokazali teraz Ukraińcy, po uderzeniu dronem.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski