Udany atak ukraińskich dronów. Rosyjskie czołgi były bez szans
10.06.2024 08:42, aktual.: 10.06.2024 09:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińskie wojska powszechnie wykorzystują drony FPV, które okazują się nieocenioną pomocą na polu walki. W sieci pojawiło się nagranie, na którym 59. Samodzielna Brygada Piechoty Zmotoryzowanej przeprowadziła atak dronami i artylerią na rosyjskie wojska pancerne próbujące przeprowadzić natarcie w okolicach Krasnohoriwki.
Drony FPV na współczesnym polu walki umożliwiają żołnierzom precyzyjne przeprowadzanie misji rozpoznawczych i uderzeniowych z minimalnym ryzykiem dla operatorów. Dzięki kamerom o wysokiej rozdzielczości i zaawansowanym systemom nawigacyjnym, drony te mogą skutecznie neutralizować cele, nawet w trudnych warunkach terenowych.
Nowoczesne uzbrojenie bardzo często jest wykorzystywane do ataków na rosyjskie wojska, co powoduje dotkliwe straty w jednostkach pancernych. Według najnowszych danych Rosjanie tracą czołgi w tempie, które uniemożliwia uzupełnianie strat.
Udany atak dronów FPV
W sieci pojawiło się nagranie z ataku 59. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej na rosyjskie wojska pancerne próbujące nacierać w okolicach Krasnohoriwki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińskie wojska przypuściły atak artylerią i dronami na rosyjskie czołgi T-80BVM i T-80BV oraz bojowe wozy piechoty BMP. Nieskuteczne okazały się nawet klatki, które miały zabezpieczać sprzęt właśnie przed atakami dronów.
Rosjanie masowo tracą czołgi T-80
T-80 to czołg podstawowy trzeciej generacji, który został zaprojektowany i wyprodukowany w byłym Związku Radzieckim (później jego produkcję kontynuowano w Rosji). Podczas inwazji na Ukrainę Federacja Rosyjska wystawiła ogromną liczbę takich maszyn, które są powszechnie niszczone przez Ukraińców - według serwisu Oryx, większość zniszczonych wozów to właśnie wersje T-80BV i T-80BVM.
Modernizacje, które zostały wprowadzone w wersji T-80BVM obejmowały szereg ulepszeń. Wśród nich znalazły się modyfikacje działa głównego, co zdecydowanie podniosło jego efektywność. Zmieniono również automat ładujący, co przyczyniło się do zwiększenia jego szybkości i precyzji działania. Wprowadzono także ulepszenia w urządzeniach noktowizyjnych, co znacznie poprawiło możliwości obserwacji w nocy. Zadbano również o ochronę maszyny, wprowadzając nowoczesne rozwiązania zwiększające jej odporność na ataki. Dodatkowo, zwrócono uwagę na zmniejszenie zużycia paliwa, co przyczyniło się do zwiększenia zasięgu czołgu.
Czołg, który jest w stanie pomieścić 3-osobową załogę, charakteryzuje się imponującymi gabarytami. Jego masa wynosi 46 t, długość to 9,65 m, szerokość 3,6 m, a wysokość 2,2 m. Zasięg szacowany jest na 500 km, co jest wynikiem wprowadzonych ulepszeń w zakresie zużycia paliwa. Jeżeli chodzi o prędkość, na utwardzonych drogach maszyna może osiągnąć nawet 75 km/h. Gdy porusza się w terenie, prędkość ta spada do maksymalnie 45 km/h.
W modelu T-80BVM zastosowano armatę gładkolufową 2A46M-4 kal. 125 mm. Działo to może strzelać szeroką gamą pocisków, w tym pociskami kierowanymi 9M119M Refleks. Zasięg tych pocisków wynosi od 100 do nawet 5000 m. Dodatkowe uzbrojenie czołgu stanowią karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm oraz karabin maszynowy NSVT kal. 12,7 mm. Czołg T-80BVM wyposażony jest również w 8 wyrzutni granatów dymnych, co zwiększa jego możliwości obronne.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski