Twórca USB mówi, dlaczego nie zaprojektował odwracalnej wtyczki

Twórca USB mówi, dlaczego nie zaprojektował odwracalnej wtyczki
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko

25.06.2019 18:39, aktual.: 25.06.2019 19:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powiedzenie mówi, że kabel USB udaje się włożyć dopiero za trzecim razem. Doświadczenie wydaje się potwierdzać te regułę. Lider zespołu, który stworzył standard USB tłumaczy, że nie mógł od razu zaprojektować wtyczki, która byłaby dwustronna.

Ajay Bhatt był szefem zespołu w Intelu, który w 1996 opracował standard USB. Już w momencie projektowania Bhatt myślał o stworzeniu dwustronnego złącza. Jednak to oznaczałoby podwojenie liczby kabli i złącz w końcówce. To z kolei podniosłoby cenę. Ajay Bhatt z zespołem postanowili więc wybrać wersję jednostronną. Myśleli, że w najgorszym wypadku szansa na poprawne podłączenie kabla za pierwszym razem będzie wynosić 2:1. O, jak bardzo się mylili.

- Patrząc z perspektywy i biorąc pod uwagę doświadczenie widać, że nie było to takie proste, jak być powinno - mówił Bhatt w wywiadzie dla amerykańskiego radia NPR.

Popularność USB zawdzięczamy Apple

Sukces USB nie był jednak przesądzony. Bhatt przyznał, że mieli spore problemy, aby przekonać producentów komputerów do instalacji w nich portów USB. Ich dzisiejszą popularność możemy przypisać Steve'owi Jobsowi z Apple, który umieścił je (i tylko je) w komputerze iMac G3 w 1998 roku.

Którą stroną wkładać USB?

Ponad 20 lat po pierwszych myślach o dwustronnych USB pomysł ten zaczyna się spełniać. Coraz więcej komputerów i urządzeń korzysta z uniwersalnego portu USB-C, jednak zanim całkiem na nie przejdziemy, minie jeszcze sporo czasu. W między czasie możemy posiłkować się małą pomocą: każda wtyczka USB ma po jednej stronie logo, tę stronę należy skierować do góry.

Źródło: PCgamer.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)