Twój telefon wysłał SMS pod dziwny numer? To nie oszustwo, choć można się przestraszyć

Twój telefon wysłał SMS pod dziwny numer? To nie oszustwo, choć można się przestraszyć
Źródło zdjęć: © WP.PL | Sebastian Kupski
Adam Bednarek

16.12.2019 09:31, aktual.: 16.12.2019 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Część polskich użytkowników zauważyła, że ich telefony wysyłały wiadomości pod nieznane polskie numery. Choć na pierwszy rzut oka może sugerować to przekręt i zainfekowane urządzenie, to rozwiązanie zagadki jest zupełnie inne.

O sprawie pisze serwis Niebezpiecznik. Wielu polskich użytkowników zgłosiło fakt, że ich telefony wysyłały wiadomości pod nieznane numery (np. 732232988, 732232986, 732232984, 732100230). Co więcej, ich treść mogła niepokoić. "Google weryfikuje numer telefonu" brzmiał przesłany komunikat, do którego dołączony był tajemniczy ciąg znaków.

Niebezpiecznik uspokaja - to nie przekręt. Twój telefon nie ma wirusa. W ten sposób Google rzeczywiście weryfikuje numery telefonów użytkowników. Cała procedura odbywa się rzadko - co najwyżej dwa razy w ciągu roku - a wysłany SMS kosztuje tyle, co każda przesłana wiadomość tekstowa. Są to więc sprawy groszowe, którymi na szczęście nie trzeba się przejmować.

Choć nic dziwnego, że wiadomości zaniepokoiły. W końcu oszuści podszywają się pod wiele firm, a my bardzo często ostrzegamy przed SMS-ami Premium i kilkaniem w podejrzane linki.

Na dodatek niedawno oszuści faktycznie podszywali się pod Google. Jak informował serwis CERT Orange, złodzieje pisali o zaległościach w płatnościach Google Play czy… Google Maps (mimo że usługa jest darmowa). Cały przekręt nie różnił się niczym od tradycyjnego oszustwa "na dopłatę", poza tym, że w tym przypadku przestępcy udawali Google.

Kiedy więc ktoś zobaczył SMS, którego nie wysłał, mógł się przestraszyć. W tym przypadku oszustwa nie ma. Warto jednak pamiętać, by nie klikać w linki, które otrzymujemy w wiadomościach. A jeśli ktoś informuje nas o dopłacie, zawsze wszelkie zaległości starajmy się weryfikować kontaktując się z daną firmą. Nigdy nie odpowiadajmy na takie SMS-y czy maile - kontaktu szukajmy na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)