Na wojnie w Górskim Karabachu najlepiej wyjdą Turcy? Ukraina i Serbia chętne na drony Bayraktar TB2

Azerbejdżan wykorzystuje drony tureckiej produkcji Bayraktar TB2 do walki z wojskami Górskiego Karabachu. Wygląda na to, że ich skuteczność bojowa przykuła uwagę już dwóch państw. Ukraina, która już wcześniej zamówiła tureckie drony, chce dokupić kolejne 48 sztuk. Serbia także negocjuje zakup.

Wojna o Górski Karabach pokazała niesamowitą skuteczność pojazdów bezzałogowych
Wojna o Górski Karabach pokazała niesamowitą skuteczność pojazdów bezzałogowych
Arkadiusz Stando

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu regularnie publikuje propagandowe nagrania w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych. Przedstawiają one sukcesy w starciach z wojskami Armenii. Spora część z nich pokazuje skuteczność bezzałogowych statków powietrznych. Azerbejdżan posiada jedynie jeden rodzaj takich maszyn. Są to tureckie Bayraktar TB2.

O ich kupnie zadecydowano w czerwcu tego roku. Azerbejdżan zdecydował się na zakup aż 36 maszyn bezzałogowych. Wówczas, analityk ds. bezpieczeństwa w rozmowie z serwisem Defense News spekulował, że "Azerbejdżan najpewniej chętnie wykorzysta tureckie drony do przechylenia szali na swoją korzyść podczas konfliktu o Górski Karabach". Zauważał także, że Turcja jest zwolennikiem strony Azerbejdżanu w tym wieloletnim sporze.

Zgodnie ze słowami eksperta, drony Bayraktar TB2 zostały wykorzystane przeciwko wojskom Armenii i Górskiego Karabachu. Azerbejdżan robi im świetną reklamę na youtube'owym kanale Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu. Poniżej znajdziecie jedno z takich nagrań. Widać na nim, jak bezzałogowa maszyna skutecznie niszczy coraz to kolejne cele, a wojska Armenii nawet nie zdają sobie sprawy z istniejącego zagrożenia.

Wojna o Górski Karabach okazuje się żyłą złota dla tureckiej spółki zbrojeniowej Baykar Defence

W 2018 roku Ukraina podpisała umowę z Turcją na zakup 6 maszyn bezzałogowych Bayraktar TB2 z naziemnymi stacjami kontroli, dwoma mobilnymi terminalami kontroli oraz 200 bomb kierowanych typu MAM-L i MAM-C. Wartość kontraktu wynosiła łącznie 69 milionów dolarów. Teraz ukraińskie media informują, że trwają negocjacje nad zakupem kolejnych od 24 do nawet 48 dronów Bayraktar TB2.

Tym razem, jak podaje Defence24, maszyny miałyby powstawać na Ukrainie w ramach spółki joint venture Black Sea Shield. Ich koszt produkcji zmaleje o 35 proc. Ukraińskie zakłady miałyby otrzymać więc licencję na produkowanie własnych maszyn typu Bayraktar TB2. Umowa nie wyklucza też tworzenia dronów na eksport.

Obraz
© Wikimedia Commons

Nie tylko Ukraina wyraziła zainteresowanie tureckimi dronami. Trwają negocjacje pomiędzy prezydentem Serbii Aleksandrem Vučićem i przywódcą Turcji, Recepem Tayyipem Erdoğanem. Od 5 października serbska delegacja znajduje się w Ankarze, gdzie uzgadnia zakup kilku zestawów Bayraktar - informuje serbski portal b92.net. Szczegóły ewentualnej transakcji póki co nie są znane.

Serbia od dawna interesowała się tematem latających pojazdów bezzałogowych, ale dotychczas nie było żadnych doniesień, aby tamtejsze ministerstwo obrony interesowało się Bayraktarami TB2. Wcześniej Serbowie zakupili drony bojowe od Chin. Było to 9 maszyn CH-92A wraz z osiemnastoma pociskami typu powietrze-ziemia FT-8C. Kwoty transakcji nie ujawniono. Prezydent Serbii zaznaczył jednak, że ewentualny zakup maszyn TB2 należy traktować jako zwiększenie obronności kraju, a nie zamiar ataku.

Czym właściwie jest Bayraktar TB2 i co go wyróżnia spośród innych maszyn?

Historia powstania dronów Bayraktar TB2 zaczyna się od amerykańskiego zakazu eksportu uzbrojonych bezzałogowych statków powietrznych do Turcji. Został wprowadzony ze względu na obawy o wykorzystywanie tych śmiercionośnych maszyn do walki z Kurdami. Turkowie postanowili więc stworzyć swoją maszynę, a jej rozwój przypisuje się w dużej mierze Selçukowi Bayraktarowi, byłemu studentowi MIT.

Bayraktar TB2 to wojskowy bezzałogowy statek powietrzny należący do klasy MALE, co oznacza drony "średniej wysokości dalekiego zasięgu". Maszyna jest rekordzistą w swojej grupie. Według danych producenta, może lecieć bez przerwy nawet przez 27 godzin oraz wznosić się na wysokość nawet 8 tysięcy metrów. TB2 ma 6,5 metra długości, 12 metrów rozpiętości skrzydeł, a jego prędkość przelotowa wynosi 130 km/h, przy czym maksymalna to nawet 220 km/h.

Obraz
© Wikimedia Commons

Turecki bezzałogowy statek powietrzny Bayraktar TB2 może przenosić łącznie nawet 75 kilogramów uzbrojenia. Zazwyczaj uzbraja się je w precyzyjne/inteligentne pociski sterowane laserowo typu MAM-C (silnie wybuchowy) lub MAM-L (termobaryczny), produkowane przez turecki koncern Roketsan. Maszyna może przewozić także bomby.

Obraz
© Baykar Defence

Drony Bayraktar TB2 są sterowane przez ludzi z poziomu mobilnej lub stacjonarnej stacji kontroli. Jednakże maszyna jest także zdolna do lotu autonomicznego, w tym lądowania oraz startu. Dron uderza w swoje cele z chirurgiczną precyzją, co pozwala zlikwidować jednostkę stanowiącą zagrożenie, nie narażając przy tym otoczenia. 

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (103)