Trzęsienie ziemi spowodowane przez człowieka. Naukowcy odkryli je przypadkiem

Trzęsienie ziemi spowodowane przez człowieka. Naukowcy odkryli je przypadkiem

Trzęsienie ziemi spowodowane przez człowieka. Naukowcy odkryli je przypadkiem
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | Nowozin
Grzegorz Burtan
12.09.2018 14:42, aktualizacja: 16.09.2018 11:51

Oto naoczny przykład, jak ludzka infrastruktura może wpływać, a nawet tworzyć katastrofy geologiczne. Według wyników ostatnich badań, trzęsienie ziemi w Chinach było w części spowodowane przez ogromny zalew wodny, który powstał w wyniku budowy tamy.

W 2013 roku w okolicach Tamy Trzech Przełomów, największej elektrowni wodnej świata, doszło do trzęsienia ziemi w skali 5,1 Richtera. Zbudowana w 2003 roku budowla nie ucierpiała, uszkodzone zostały natomiast okoliczne budynki w bliskiej
okolicy epicentrum trzęsienia.

Badacze z dwóch uniwersytetów – w Wuhan i Saint Louis, odkryli korelację przypadkowo. Trzęsienie ziemi było bowiem zaraz pod jedną z postawionych przez nich stacji sejsmicznych. Dzięki temu mogli dokładnie sprawdzić pochodzenie trzęsienia oraz wstrząsów wtórnych.

W wyniku przeprowadzonej analizy odkryto, że wyższy poziom wody, spowodowany budową tamy i powstaniem zalewu wodnego, spowodował wytworzenie większego ciśnienia na skały w niższych warstwach ziemi. Od momentu budowy Tamy Trzech Przełomów i stworzenia rezerwuaru, gdzie poziom wody sięga 150 metrów nad poziomem morza, aktywność sejsmiczna w tym regionie wzrosła niemal ośmiokrotnie.

Naukowcy ostrzegają, że choć w 2013 roku szczęśliwie tama uniknęła szkód, trzęsienie ziemi może się powtórzyć. Taka sytuacja może zagrozić milionom osób. Jedną z metod, która może pozwolić na uniknięcie potencjalnej katastrofy, jest wzmocnienie samej konstrukcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)