Trują w całej Europie. Polska wygrywa smutny ranking

Trują w całej Europie. Polska wygrywa smutny ranking

Trują w całej Europie. Polska wygrywa smutny ranking
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
08.07.2020 11:22

Elektrownia Bełchatów ponownie znalazła się na pierwszym miejscu rankingu największych emitentów dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. W niechlubnej 10 znalazło się też miejsce dla Elektrowni Kozienice.

Autorem rankingu jest Europejska Federacja Transportu i Środowiska AISBL (T&E). 8 na 10 miejsc zajęły elektrownie, a zestaw uzupełniła największa firma lotnicza w Europie Ryanair oraz zajmujący się transportem morskim Mediterranean Shipping Company (MSC).

Sytuacja tej ostatniej firmy jest o tyle wyjątkowa, że transport morski nie był do tej pory objęty unijnym systemem handlu CO2. Jednak od 6 lipca w końcu się to zmieniło – decyzja o włączeniu tego sektora w system opłat została przegłosowana w Parlamencie Europejskim.

Bełchatów zdecydowanym liderem

Raport mówi, że roczna emisja CO2 Elektrowni Bełchatów wyniosła w ubiegłym roku 32,74 Mt. To aż o 10 Mt CO2 więcej niż druga na liście Elektrownia Neurath.

Od miejsca drugiego do szóstego oraz na pozycji dziewiątej zestawienia znajdują się niemieckie elektrownie węglowe. Koncern MSC znalazł się na siódmym miejscu z emisją rzędu 10,72 Mt, a Ryanair figuruje na przedostatniej pozycji z 10,53 Mt CO2. Ostatnia elektrownia Kozienice wyemitowała w 2019 roku 0,46 Mt dwutlenku węgla.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)