Top 5 - najlepsze kuchnie gazowe do 1300 złotych

Top 5 - najlepsze kuchnie gazowe do 1300 złotych

Top 5 - najlepsze kuchnie gazowe do 1300 złotych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
13.03.2013 14:46

Kuchnie gazowe są w naszym kraju nadal bardzo popularne, głównie ze względu na niższe koszty użytkowania. Pomimo tego, wolnostojąca kuchenka gazowa to w sklepach ze sprzętem AGD coraz rzadziej spotykany towar - większość firm przestawiła się na produkcję urządzeń do zabudowy lub zestawów gazowo-elektrycznych. Oferta kuchni wolnostojących zasilanych gazem nie jest więc bogata, ale można wśród nich znaleźć dobrej jakości urządzenia.

Podstawowym wymogiem, jaki stawiamy takim urządzeniom jest bezpieczeństwo. Dlatego wszystkie kuchnie w rankingu mają zabezpieczenia przeciwwypływowe gazu (odcinające jego dopływ, gdy płomień zostanie przypadkowo zgaszony, na przykład przez przeciąg lub kipiącą potrawę). Wszystkie też wyposażone są w zapalarkę do gazu, ale może mieć ona różną konstrukcję. Niektórym producenci dodali wyposażenie ułatwiające czyszczenie komory piekarnika.

5. Electrolux EKG51103OW

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Urządzenie Electroluksa miejsce w rankingu nie zawdzięcza na pewno stylistyce –. jako jedyna w rankingowej piątce, ma emaliowany na biało korpus. Odstaje nieco od konkurencji także rozmiarami komory piekarnika - ma on zaledwie 53 l (podczas gdy pozostałe - 58 l). Plusem tego urządzenia są jednak dwie rzeczy. Pierwszą jest wygodny minutnik z sygnałem dźwiękowym, pozwalający kontrolować czas gotowania lub pieczenia potraw. Druga praktyczna opcja to zdejmowane drzwi piekarnika. Dzięki tej możliwości wyczyszczenie komory pieczenia będzie łatwiejsze, bo bez problemu sięgniemy w każdy zakamarek.

4. Indesit KNJ3G20S (X)/U

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Ta kuchnia od pokonanej konkurentki odróżnia się nieco nowocześniejszą stylistyką, utrzymana jest w kolorze stali szlachetnej. Ma też pojemniejszy piekarnik (standardowe 5. litrów dla urządzeń o szerokości 50 cm), a poniżej jego komory - szufladę na blachy i patelnie. Kuchnia Indesitu wyposażona została w zapalarkę palników, uruchamianą za pomocą osobnego przycisku.

Dwuczęściowy ruszt żeliwny, który otacza palniki, pozwala bez problemu stawiać na płycie naczynia o ponadstandardowej szerokości lub nietypowym kształcie (na przykład brytfanki). Dobry standard, jak na tę cenę.

*3. Mastercook KG 1513 ZSX Dynamic-S *

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Trzecie miejsce na podium kuchnia ta zawdzięcza wygodzie obsługi piekarnika. Jego komora (o typowej pojemności 5. litrów) jest bowiem pokryta specjalną, bardzo gładką emalią, z której łatwo usunąć zabrudzenia, nawet te które się nieco „przypiekły”. Dodatkowym atutem są zdejmowane drzwi piekarnika.

Reszta wyposażenia to standard w tej grupie cenowej –. zabezpieczenia przeciwwypływowe i zapalarka gazu w osobnym przycisku. W tym urządzeniu, podobnie jak w sprzęcie zajmującym miejsce czwarte, zastosowano podwójne ruszty palników. W kuchni Mastercook są one emaliowane.

2. Mastercook KG 1440 LUX Future

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

O rankingowe „oczko”. wyżej kolejny produkt z fabryki Mastercook. Ta kuchnia to już jednak nieco inny poziom wyposażenia. Należąca do linii Lux kuchnia ma, zgodnie z nazwą, wiele udogodnień. Jako pierwsza w rankingu posiada automatyczną zapalarkę zintegrowaną z pokrętłami palników. W piekarniku, poza standardowym gazowym palnikiem, znajduje się elektryczny grill (górna grzałka do opiekania potraw). Pracą piekarnika steruje elektroniczny programator dotykowy.

W wyposażeniu tej kuchni znajdziemy ponadto łatwą do czyszczenia emalię, zdejmowane drzwi piekarnika i szufladę na naczynia.

1. Amica 601GG5.43ZpTgYDNA(XxL) Eco

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Kuchnia, która zajęła pierwsze miejsce, swoją lokatę zawdzięcza bogatemu wyposażeniu przy niezbyt wygórowanej cenie. Urządzenie Amiki wyposażone jest w elektroniczny programator, który steruje zarówno gazowymi palnikami, jak i gazowym piekarnikiem. Plusem jest też system OptiGas, którego zadaniem jest oszczędne zużywanie gazu. Moc palników kuchni została obniżona, dzięki czemu płomień ogrzewa tylko dno garnka, a ciepło nie ucieka na boki.

Kuchnia ma ponadto automatyczną zapalarkę, elektryczny grill i łatwo czyszczącą emalie pokrywającą komorę piekarnika. Duże, żeliwne ruszty na płycie pozwalają gotować w kilku dużych garnkach jednocześnie.

Podsumowanie:

Obraz
© (fot. WP.PL)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)