Tony amerykańskiego sprzętu płyną do Europy. Duże manewry NATO

Tony amerykańskiego sprzętu płyną do Europy. Duże manewry NATO

Transport amerykańskiego sprzętu - zdjęcie ilustracyjne
Transport amerykańskiego sprzętu - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © US Army | Georgios Moumoulidis
Karolina Modzelewska
08.04.2024 10:50, aktualizacja: 08.04.2024 11:39

Amerykańskie statki, które 4 kwietnia wyruszyły w podróż do Europy, transportują tony sprzętu wojskowego. Działania mają związek z manewrami DEFENDER 24. Są to największe ćwiczenia armii amerykańskiej w Europie. Weźmie w nich udział ponad 17 tys. żołnierzy z USA i 23 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów sojuszniczych i partnerskich. Ćwiczenia potrwają do 31 maja i będą realizowane na terenie 13 państw, w tym Polski. W związku z manewrami mogą pojawić się utrudnienia na drogach.

DEFENDER 24 to ćwiczenia NATO w zakresie odstraszania i zwiększonej gotowości. W tym roku potrwają od 4 kwietnia do 31 maja. Są związane z manewrami NATO Steadfast Defender 24 i składają się z trzech części: Sabre Strike, Immediate Response i Swift Response. Jak można przeczytać w komunikacie USAREUR-AF, ćwiczenia koncentrują się na strategicznym rozmieszczeniu kontynentalnych sił stacjonujących w USA, wykorzystaniu wstępnie rozmieszczonych zapasów armii amerykańskiej oraz interoperacyjności z sojusznikami.

DEFENDER 24 - największe amerykańskie ćwiczenia w Europie

DEFENDER 24 stanowi uzupełnienie natowskich ćwiczeń Steadfast Defender 24, największych ćwiczeń wojskowych Sojuszu od czasów zimnej wojny i demonstruje zdolność Stanów Zjednoczonych do szybkiego rozmieszczenia sił w Europie w celu obrony amerykańskich interesów bezpieczeństwa i każdego centymetra terytorium NATO.

gen. Darryl Williamsdowódca generalny armii amerykańskiej w Europie i Afryce

Ćwiczenia Sabre Strike to manewry terenowe skupiające się na regionie Morza Bałtyckiego. Serwis Defence Romania przypomina, że odbędą się one w dniach 21 kwietnia - 31 maja na terenach Czech, Estonii, Litwy, Polski oraz Słowacji. Immediate Response, które również odbędą się w tym samym terminie, zostaną zrealizowane na terytorium Szwecji. Będą w nich uczestniczyć żołnierze z USA, Szwecji, Finlandii i Norwegii. Z kolei manewry Swift Response zostały zaplanowane na 14 maja - 14 czerwca. Będą przeprowadzane w Polsce, Estonii, Gruzji oraz na Łotwie i Litwie. Nadzór nad nimi przejmą amerykańskie Siły Szybkiego Reagowania. Obejmą zarówno ćwiczenia terenowe żołnierzy, jak i te na poziomie dowództw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: SięKlika #29: Ile kosztuje klimatyzacja?, Czas na Apple Ring, nowy klawisz w Windows

Ponad 80 procent sił amerykańskich stacjonuje w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, a DEFENDER 24, w połączeniu z innymi globalnymi wymaganiami, daje nam możliwość zademonstrowania naszego potencjału i zdolności do sprostania dzisiejszym i przyszłym wymaganiom bezpieczeństwa narodowego.

gen. Daniel Tulleydyrektor operacyjny dowództwa transportu USA

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zwraca uwagę, że w związku z ćwiczeniami DEFENDER 24 przez Polskę mogą być przemieszczane duże ilości sprzętu wojskowego. Już wcześniej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że "do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych".

Przy drogach mogą też pojawić się nietypowe znaki. Są to symbole wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification). GDDKiA wyjaśnia, że mówią one o "dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce". Dlatego też znaki te mają znaczenie tylko dla kierowców pojazdów wojskowych.

Manewry Defender 24 weryfikują gotowość do działania w sytuacji kryzysowej poprzez sprawdzenie nie tylko zdolności armii USA do szybkiego przerzutu dużej liczby żołnierzy i sprzętu z Ameryki, ale również gotowości państw-gospodarzy do ich przyjęcia. Celem ćwiczeń prezentujących potencjał NATO jest też odstraszenie potencjalnych przeciwników.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)