To rzadki widok w Ukrainie. Wystarczyła jedna mina, by go zniszczyć
Do sieci trafiło nagranie ze spektakularnego zniszczenia rosyjskiego BTR-MD Rakuszka w Ukrainie. Jak zauważa portal Defense Express, to rzadko spotykana maszyna na froncie. Do jej eliminacji wystarczyła jedna mina.
Armia Federacji Rosyjskiej kolejny raz straciła rzadki pojazd ze swoich szeregów. Jeszcze kilka dni temu Kreml musiał pogodzić się ze stratą BMO-T – takich pojazdów łącznie w armii znajdowało się 10 egzemplarzy przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę.
Teraz zniszczenie dotyczy nieco mniej unikatowego BTR-MD, których liczebność w armii Rosjan według Military Balance 2023 wynosi niespełna 100 sztuk. Co jednak ważne, portal analityczny Oryx wyliczył, że przynajmniej 19 takich jednostek zostało już zniszczonych na froncie lub przejętych przez Ukraińców.
Eliminacja transportera BTR-MDM Rakuszka uwieczniona na ostatnim nagraniu pochodzi z obwodu ługańskiego. Zarejestrowana przez drona eksplozja jest wynikiem najechania przez rosyjski wóz opancerzony na minę (Ukraińcy nie mówią, jaki to konkretnie model). Tak ustawiane zapory minowe na froncie mają za zadanie zatrzymać ofensywę przeciwnika lub znacznie ją spowolnić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosyjski transporter BTR-MD Rakuszka
Gąsienicowy transporter opancerzony Rakuszka został zaprojektowany z myślą o wojskach powietrznodesantowych i stanowi zamiennik starszego BTR-D. Maszyna bazuje na podwoziu BMD-3, jednak producent zdecydował się na usunięcie w nim wieży i powiększenie kadłuba. Dzięki temu wewnątrz Rakuszki znalazło się więcej miejsca dla dwuosobowej załogi i 13-osobowej grupy desantowej.
Portal Army Guide wyjaśnia że, BTR-MD jest wykorzystywany przede wszystkim jako transporter, ale też sprawdza się w roli ambulansu, stanowiska dowodzenia oraz wozu do przewożenia amunicji i paliwa. Rakuszka posiada stanowisko ogniowe w lewej części kadłuba (na włazie dowódcy) i jest wyposażone w karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm lub 12,7 mm. Nie brakuje też granatnika automatycznego AGS-17 kal. 30 mm.
Opancerzenie Rakuszki jest wykonane z całkowicie spawanej aluminiowej konstrukcji. Ta zapewnia ochronę wyłącznie przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków. Pojazd stanowi zatem łatwy cel dla czołgów, ale też – co udowodnili Ukraińcy na nagraniu – dla min.
BTR-MD jest napędzany jednostk ą Diesla UTD-29, która generuje moc 500 KM i zapewnia transporterowi maksymalną prędkość 70 km/h. Na pełnym zbiorniku paliwa ważąca ponad 13 ton i mierząca ponad 6 m długości Rakuszka jest w stanie pokonać 500 km.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski