To nie telefon z Ciechanowa. Oddzwonisz, stracisz pieniądze

To nie telefon z Ciechanowa. Oddzwonisz, stracisz pieniądze
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

21.08.2018 08:47, aktual.: 21.08.2018 10:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Numer może wydawać się znajomy, ale oddzwonienie może skończyć się wysokim rachunkiem. "Egzotyczne" oszustwo powróciło.

"W ostatnich dniach do CERT Orange Polska trafiły informacje o próbach połączeń (być może nie tylko do klientów Orange Polska) z numeru +236 77 99 06 17" - ostrzega firma na swojej stronie.

Na czym polega przekręt? Ofiara ma nieodebrane połączenie, więc chce oddzwonić. Numer może wydawać się znajomy, bo początek sugeruje połączenie z Ciechanowa. Tymczasem dzwoniący zostaje obciążony wysoką kwotą za połączenie z... Republiką Środkowoafrykańską.

Przestępcy często symulują sygnał rozłączenia, a jeśli nieświadomy użytkownik sam nie rozłączy rozmowy, połączenie trwa i jest nieprzerwanie taryfikowane. Jak to możliwe, że ktoś na tym zarabia?

Polski użytkownik oddzwania na nieznany numer i nabija sobie rachunek. Po czasie opłatę odbiera od niego jego operator, a część przekazuje do operatora z takich państw jak Kuba, Wyspa Wniebowstąpienia czy innych egzotycznych krajów. Z kolei tamten operator część zysków przekaże osobie, która wydzierżawiła od niego numer, z którego generowane są wywołania do użytkowników z Polski.

Według danych Orange, w okresie między 28 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 i w nocy z 3 na 4 stycznia połączenia telefoniczne na kubański numer telefoniczny wykonało kilkadziesiąt tysięcy klientów Orange i nju mobile. Oszustwo jest więc bardzo groźne, bo łatwo wpaść w sidła. Uważajcie na tajemnicze numery i ostrzeżcie znajomych.

Jak się chronić przed "egzotycznym przekrętem"? Wystarczy policzyć, jak długi jest numer telefonu, na który oddzwaniamy. Polskie składają się z dziewięciu cyfr, z prefiksem - z 11. Więcej cyfr lub brak polskiego kierunkowego (+48) musi być ostrzeżeniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)