To nie telefon z Ciechanowa. Oddzwonisz, stracisz pieniądze

To nie telefon z Ciechanowa. Oddzwonisz, stracisz pieniądze

To nie telefon z Ciechanowa. Oddzwonisz, stracisz pieniądze
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
21.08.2018 08:47, aktualizacja: 21.08.2018 10:34

Numer może wydawać się znajomy, ale oddzwonienie może skończyć się wysokim rachunkiem. "Egzotyczne" oszustwo powróciło.

"W ostatnich dniach do CERT Orange Polska trafiły informacje o próbach połączeń (być może nie tylko do klientów Orange Polska) z numeru +236 77 99 06 17" - ostrzega firma na swojej stronie.

Na czym polega przekręt? Ofiara ma nieodebrane połączenie, więc chce oddzwonić. Numer może wydawać się znajomy, bo początek sugeruje połączenie z Ciechanowa. Tymczasem dzwoniący zostaje obciążony wysoką kwotą za połączenie z... Republiką Środkowoafrykańską.

Przestępcy często symulują sygnał rozłączenia, a jeśli nieświadomy użytkownik sam nie rozłączy rozmowy, połączenie trwa i jest nieprzerwanie taryfikowane. Jak to możliwe, że ktoś na tym zarabia?

Polski użytkownik oddzwania na nieznany numer i nabija sobie rachunek. Po czasie opłatę odbiera od niego jego operator, a część przekazuje do operatora z takich państw jak Kuba, Wyspa Wniebowstąpienia czy innych egzotycznych krajów. Z kolei tamten operator część zysków przekaże osobie, która wydzierżawiła od niego numer, z którego generowane są wywołania do użytkowników z Polski.

Według danych Orange, w okresie między 28 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 i w nocy z 3 na 4 stycznia połączenia telefoniczne na kubański numer telefoniczny wykonało kilkadziesiąt tysięcy klientów Orange i nju mobile. Oszustwo jest więc bardzo groźne, bo łatwo wpaść w sidła. Uważajcie na tajemnicze numery i ostrzeżcie znajomych.

Jak się chronić przed "egzotycznym przekrętem"? Wystarczy policzyć, jak długi jest numer telefonu, na który oddzwaniamy. Polskie składają się z dziewięciu cyfr, z prefiksem - z 11. Więcej cyfr lub brak polskiego kierunkowego (+48) musi być ostrzeżeniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)