To może być nowa polska specjalność. "Globalna nisza"

To może być nowa polska specjalność. "Globalna nisza"

To może być nowa polska specjalność. "Globalna nisza"
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
30.05.2019 15:41, aktualizacja: 02.06.2019 17:57

Eksperci sugerują, że Polacy mogą stać się specjalistami w nowej dziedzinie. Obecnie to nisza, ale to właśnie rodzimi specjaliści mogą wykorzystać baterie w interesujący sposób.

Komisja Europejska chce zbudować silny przemysł produkcji ogniw i baterii. Nadrabiając w ten sposób straty do reszty świata. Jak zauważa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, duże firmy wytwarzające baterie nie pochodzą z Europy. "Europa zaspała, jeśli chodzi o rozwój przemysłu bateryjnego" - mówi wprost dyrektor MPiT. Współpraca europejskich przedsiębiorstw ma to zmienić.

Celem jest zmniejszeniem przewagi firm spoza kontynentu działających na rynku dostawców baterii. Chodzi głównie o podmioty z Azji.

- W tym obszarze nie da się ich stworzyć siłami poszczególnych krajów. Kluczem jest współpraca, bo chodzi o skalę i zasoby przekraczające zdolności jednego państwa - tłumaczy PAP Jan Filip Staniłko, dyrektor w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Według MPiT polską specjalnością mógłby być recykling baterii. W ten sposób rodzimi specjaliści zajęliby się odzyskiwaniem cennych metali ziem rzadkich, wydobywanych poza Europą. Polacy "wyciągaliby" pierwiastki z zużytych baterii i następnie ponownie wypuszczali je na rynek.

- To globalna nisza, którą trzeba rozwinąć. Mamy kilka firm, które mogłyby uczestniczyć w tej inicjatywie - twierdzi Staniłko.

Jak donosi PAP, złożono już 17 propozycji. Zwycięzcy mają szanse na dofinansowanie po akceptacji KE.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)