Tlen na Księżycu. To oni go wyprodukują

Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca
Źródło zdjęć: © Pexels

11.03.2022 07:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała zespół specjalistów, którzy zajmą się pozyskiwaniem tlenu na Księżycu. Przygotuję oni sprzęt, który zajmie się pozyskiwaniem wspomnianego pierwiastka z księżycowego regolitu.

Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała, kto zajmie się pozyskiwaniem tlenu na Księżycu. Będzie to zespół inżynierów, którym przewodniczyć będzie Thales Alenia Space z Wielkiej Brytanii. Ich pierwszym zadaniem będzie przygotowanie niewielkiego sprzętu, który posłuży do oceny opłacalności inwestycji w rozwiązania produkujące tlen dla astronautów i paliwo do statków kosmicznych oraz metale do produkcji sprzętu.

Tlen ma być pozyskiwany z regolitu księżycowego. Jest to warstwa luźnej, zwietrzałej skały, która pokrywa dany obiekt w kosmosie. W przypadku Księżyca ma się on składać w 40 - 45 proc. z tlenu w postaci różnych związków chemicznych.

Zespół wybrany przez ESA ma przygotować urządzenie, które pozwoli na pozyskanie 50-100 gramów tlenu z regolitu. Docelowo ma ono być w stanie pozyskać około 70 proc. tlenu, który dostępny jest w danej próbce. Na zrealizowanie swojego zadania sprzęt będzie miał 10 dni, ponieważ mniej więcej tyle czasu potrwa dzień księżycowy, w czasie którego urządzenie będzie zasilane energią słoneczną.

Do pozyskiwania tlenu z regolitu konieczne będzie wykorzystanie procesu elektrolizy. Wynika to z faktu, że pierwiastek ten połączony jest z innymi pierwiastkami, tworząc w ten sposób związki zwane tlenkami.

Jak mówi Giotgio Magistrati, kierownik zespołu do spraw badań i technologii w inicjatywie ESA ExPeRT, pełnoprawna fabryka tlenu na Księżycu powinna być gotowa na początku przyszłej dekady.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)