Tlen na Księżycu. To oni go wyprodukują

Tlen na Księżycu. To oni go wyprodukują

Pełnia Księżyca
Pełnia Księżyca
Źródło zdjęć: © Pexels
11.03.2022 07:14

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała zespół specjalistów, którzy zajmą się pozyskiwaniem tlenu na Księżycu. Przygotuję oni sprzęt, który zajmie się pozyskiwaniem wspomnianego pierwiastka z księżycowego regolitu.

Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała, kto zajmie się pozyskiwaniem tlenu na Księżycu. Będzie to zespół inżynierów, którym przewodniczyć będzie Thales Alenia Space z Wielkiej Brytanii. Ich pierwszym zadaniem będzie przygotowanie niewielkiego sprzętu, który posłuży do oceny opłacalności inwestycji w rozwiązania produkujące tlen dla astronautów i paliwo do statków kosmicznych oraz metale do produkcji sprzętu.

Tlen ma być pozyskiwany z regolitu księżycowego. Jest to warstwa luźnej, zwietrzałej skały, która pokrywa dany obiekt w kosmosie. W przypadku Księżyca ma się on składać w 40 - 45 proc. z tlenu w postaci różnych związków chemicznych.

Zespół wybrany przez ESA ma przygotować urządzenie, które pozwoli na pozyskanie 50-100 gramów tlenu z regolitu. Docelowo ma ono być w stanie pozyskać około 70 proc. tlenu, który dostępny jest w danej próbce. Na zrealizowanie swojego zadania sprzęt będzie miał 10 dni, ponieważ mniej więcej tyle czasu potrwa dzień księżycowy, w czasie którego urządzenie będzie zasilane energią słoneczną.

Do pozyskiwania tlenu z regolitu konieczne będzie wykorzystanie procesu elektrolizy. Wynika to z faktu, że pierwiastek ten połączony jest z innymi pierwiastkami, tworząc w ten sposób związki zwane tlenkami.

Jak mówi Giotgio Magistrati, kierownik zespołu do spraw badań i technologii w inicjatywie ESA ExPeRT, pełnoprawna fabryka tlenu na Księżycu powinna być gotowa na początku przyszłej dekady.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)