Trwa ładowanie...
d2cycq1

Testy na koronawirusa przez smartfona? Naukowcy sądzą, że to możliwe

Wykrywanie zakażenia koronawirusem z pomocą smartfona wydaje się niemożliwe. Jednak naukowcy są zdania, że jest inaczej, chociaż opracowanie odpowiedniej technologii może zająć za dużo czasu, by przydała się ona jeszcze w czasie obecnej pandemii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy sprawdzają, czy smartfon wykryje zakażenie koronawirusem
Naukowcy sprawdzają, czy smartfon wykryje zakażenie koronawirusem (YouTube.com)
d2cycq1

Trwają prace nad możliwością wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 z pomocą smartfona. Takie testy mógłby wykonać każdy, bez konieczności wychodzenia z domu. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, to podobna technologia jest wykorzystywana do wykrywania HIV, malarii czy gruźlicy.

W tym celu wykorzystywane są specjalne przystawki reagujące np. na określoną bakterię czy wirusa. Aby przetestować wymaz z nosogardzieli czy próbkę krwi, nakłada się ją na wspomnianą przystawkę i obserwuje reakcję. Wynik wyświetlany jest na smartfonie i przesyłany do służb medycznych.

d2cycq1

The Next Web dotarł do badań, w których specjaliści tłumaczą, że wykrywanie koronawirusa z pomocą smartfona mogłoby być jeszcze prostsze, ponieważ wystarczy dostosować już istniejącą technologię do wykrywania białek specyficznych dla SARS-CoV-2.

Mimo że zdaje się to dość proste, to specjaliści, na których powołuje się The Next Web, zaznaczają, że opracowanie odpowiedniej technologii i tak może zająć kilka lat. Co więcej, tego typu technologie powstają zwykle tylko dla udowodnienia, że działają - rzadko trafiają do masowego odbiorcy.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Samo testowanie technologii również potrafi zająć wiele lat. Przykładem jest mChip, zaprojektowany do wykrycia HIV i kiły, który powstał w 2015 roku, a dopiero w tym roku trafił w drugą fazę testów i jest testowany w "warunkach domowych". Przed twórcami jest jeszcze trzecia faza.

d2cycq1

Mimo że powstrzymanie pandemii COVID-19 jest obecnie dla naukowców priorytetem, to raczej nie możemy spodziewać się, by testy wykrywania wirusa z pomocą smartfona weszły w życie jeszcze w czasie tej fali zakażeń. Jednak prowadzone badania mogą posłużyć za punkt wyjścia, mający na celu powstrzymanie lub ograniczenie kolejnych epidemii wywołanych koronawirusami.

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

d2cycq1

Podziel się opinią

Share

d2cycq1

d2cycq1
Więcej tematów