Koronawirus w Polsce. Bezpłatne testy w mobilnym centrum dostępne dla każdego

Koronawirus w Polsce. Bezpłatne testy w mobilnym centrum dostępne dla każdego

Koronawirus w Polsce. Bezpłatne testy w mobilnym centrum dostępne dla każdego
Źródło zdjęć: © PAP
18.05.2020 19:05

Ruszyło pierwsze mobilne centrum, w którym bezpiecznie będzie można przeprowadzić testy na obecność SARS-CoV-2 w organizmie. Wystarczy się zarejestrować i podejść do okienka, gdzie zostanie pobrany wymaz z gardła.

Wcześniej testy można było wykonać w Polsce podjeżdżając samochodem na miejsce badania. Dla osób, które nie posiadały własnych "czterech kółek" był to duży problem, uniemożliwiający bezpieczne wykonanie testów na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Mobilny punkt testowy MediMod przy ul. Jana Bażyńskiego w Gdańsku został sfinansowany przez firmę Olivia Business Center i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku. Jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce, gdzie można podejść pieszo, by bezpiecznie poddać się testom.

W tym celu pacjent z podejrzeniem zakażenia musi zarejestrować się i przynieść skierowanie od lekarza do mobilnego punku diagnostycznego. Tam, przez specjalne okienko, zostanie pobrany wymaz z gardła.

- Mobilny punkt testowy umożliwia przebadanie na koronawirusa pacjentów, którzy nie mają samochodu i nie mogą podjechać nim do budynku. Budynek ma wielkość kontenera, jest modułowy, co oznacza, że może zostać postawiony w każdym miejscu - mówi Krzysztof Król, menadżer komunikacji z Olivia Business Center w rozmowie z WP.

Eksperci zwracają uwagę również na to, że w mobilnym centrum diagnostycznym kontakt z pacjentem jest ograniczony do minimum. Pobieranie wymazów ma miejsce przez specjalne okienko, a co za tym idzie - zmniejsza się ryzyko zakażenia COVID-19.

Co więcej obiekt może być modyfikowany i przemieszczany, dzięki czemu jego funkcjonalność nie jest ograniczona jedynie na czas epidemii. Eksperci podkreślają, że testy wykonywane są przez specjalistów są jedynymi wiarygodnymi, mogącymi potwierdzić lub wykluczyć zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kilka tygodni temu ostrzegaliśmy was przed tanimi testami, które pojawiły się w sieci.

Kto powinien zgłosić się na badanie?

  • osoby z gorączką powyżej 38˚C oraz kaszlem
  • osoby, które zauważyły u siebie utratę smaku lub węchu
  • osoby, które podejrzewają, że mogły zakazić się koronawirusem.

Testy wykonywane są po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, a próbki identyfikowane są na podstawie numeru PESEL. Następnie dana osoba jest weryfikowana na podstawie wstępnego wywiadu, czy klasyfikuje się do testów. Jeśli tak - badanie wykonywane jest bezpłatnie.

Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)