Tesla prezentuje nowy produkt. "Megapack" pomoże w magazynowaniu energii

Tesla oficjalnie wprowadza na rynek "Megapack" - alternatywę dla tradycyjnych elektrowni, które wykorzystują paliwa kopalne. Produkt pozwoli na przechowywanie energii na przemysłową skalę. Był wzorowany na gigantycznym systemie akumulatorów, wdrożonym dwa lata temu w Australii Południowej.

Tesla prezentuje nowy produkt. "Megapack" pomoże w magazynowaniu energii
Źródło zdjęć: © Tesla | Tesla
Karolina Modzelewska

Tesla, niecałe dwa lata temu zbudowała i zainstalowała największą na świecie baterię litowo-jonową w Hornsdale w Australii Południowej, wykorzystując w tym celu baterie Tesla Powerpack. Rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić prawie 40 milionów dolarów w pierwszym roku swojego działania. Dzięki temu, zwiększono wydajność regionalnej sieci elektrycznej.

Obraz
© Tesla | Tesla

Rozwiązanie proponowane przez Teslę, stanowi ważny element dążenia do produkcji zrównoważonej energii. W celu zaspokojenia globalnego popytu na projekty przechowywania energii przy wykorzystaniu akumulatorów, Tesla zaprojektowała i skonstruowała nowy produkt, dedykowany na rynek masowej produkcji energii – "Megapack".

Czym jest Megapack?

Nowy produkt Tesli ułatwia przechowywanie akumulatorów na dużą skalę i zapewnia łatwość ich instalacji czy łączenia. Jest w pełni zautomatyzowany i wyposażony w moduły akumulatorowe, system zarządzania temperaturą, falowniki dwukierunkowe czy sterowniki. "Megapack" pozwala na magazynowane do 3 MWh energii i posiada falownik o pojemności 1,5 MW.

Obraz
© Tesla | Tesla

Elon Musk uważa, że Tesla może stworzyć bezemisyjną elektrownię o mocy 250 MW, na obszarze 3 akrów w czasie krótszym niż 3 miesiące. Jest to cztery razy szybciej, niż w przypadku budowy tradycyjnej elektrowni na paliwo kopalne tej wielkości.

Tesla zaczyna realizację kolejnych projektów z Megapack

W najbliższym czasie Tesla, zamierza rozpocząć realizację projektu Moss Landing w Kalifornii razem z PG&E (Pacific Gas and Electric Company). Megapack będzie działał jako zrównoważona alternatywa dla elektrowni gazowych typu peaker. Elektrownie typu peaker uruchamiają się, gdy lokalna sieć energetyczna nie może zapewnić wystarczającej mocy, aby zaspokoić szczytowe zapotrzebowanie.

Tesla opracowała własne oprogramowanie do monitorowania, kontrolowania i zarabiania na instalacjach Megapack. Wszystkie Megapack'i łączą się z Powerhub, zaawansowaną platformą monitorowania i sterowania dla dużych projektów użytkowych i mikrosieci, a także mogą integrować się z Autobidder. Jest to platforma Tesli pozwalająca na zautomatyzowany handel energią.

Zobacz też:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)