Ten telefon śledzi każdy twój ruch i zostawia zapisy w komputerze

Ten telefon śledzi każdy twój ruch i zostawia zapisy w komputerze

21.04.2011 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple lubi wiedzieć wszystko, co się da o swoich użytkownikach. Tak samo, jak jego wielki konkurent Google, przyłapany na podsłuchiwaniu sieci WiFi. Czy Apple dopuściło się podobnego skandalu?

Redakcja O’Reilly Radar odkryła, że być może Apple dopuściło się nadużycia na miarę skandalu z Google’em i jego podsłuchiwaniem przez Wi-Fi. Jak się okazuje, telefony iPhone i tablety iPad 3G, od momentu premiery systemu iOS 4. rejestrują i nagrywają twoje położenie geograficzne. Bez przerwy. I zapisują owe współrzędne geograficzne, wraz z dokładną godziną pomiaru, do ukrytego pliku consolidated.db.

Obraz
© Dane wyciągnięte z iPhone'a. Apple: po co ci te informacje? (fot. via Chip.pl)

Moglibyśmy bronić Apple’a, że to zwykła usterka, pomyłka, ale wygląda na to, że tak nie jest. Czemu? iTunes doskonale wie o tym pliku i wykonuje jego kopię zapasową. Więc nawet po zresetowaniu urządzenia i przywróceniu ustawień, dane są wciąż zachowane. Apple przechowuje więc owe dane z premedytacją.

Plik nie jest zaszyfrowany i jest obecny na każdym urządzeniu, z którym synchronizowałeś iPhone’a i/kub iPada. Osoba, która jest w posiadaniu tego pliku (Apple lub zwykły cyberwłamywacz) może w banalny sposób dowiedzieć się gdzie byłeś i o jakiej godzinie (a konkretniej, twoja komórka, ale zazwyczaj na jedno wychodzi).

Obraz
© (fot. via Chip.pl)

Tymczasowym rozwiązaniem jest włączenie szyfrowania kopii zapasowej w iTunes. Do pobrania jest już aplikacja autorstwa redakcji O’Reilly Radar, która wizualizuje dane z owego pliku, pokazując, gdzie ostatnio byłeś, spałeś, jadłeś, spałeś…

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)