Tego nikt się nie spodziewał. Rosyjski T‑90M z zaskakującym "ulepszeniem"
Rosyjski czołg T-90M, okrzyknięty przez prezydenta Władimira Putina jednym z najlepszych czołgów na świecie, doczekał się wielu ulepszeń. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. Dobrym tego przykładem są cegły zamontowane na pojeździe, które najprawdopodobniej miały pełnić rolę kostek pancerza reaktywnego.
08.11.2024 11:18
Rosjanie zwiększają poziom ochrony swoich czołgów dodając do nich różne dodatkowe elementy - od klatek antydronowych, aż po kostki pancerza reaktywnego. Te ostatnie, jak donosi serwis Bulgarian Military, nie zawsze są tym, czym mogłoby się wydawać. Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych ujawniają bowiem niepokojącą modyfikację. Widać na nich zniszczony czołg T-90M, w którym kostki pancerza reaktywnego udawały zwykłe cegły.
T-90M osłabiony "ulepszeniami"
"Czołg, który miał być fortecą na polu bitwy, padł ofiarą sabotażu na długo przed dotarciem do linii frontu. Jego pancerz, wykonany z cegieł, skazała go na pewne zniszczenie", jak można przeczytać na łamach Bulgarian Military. Na zdjęciach zniszczonego T-90M można dostrzec więcej niepokojących szczegółów, pokazujących braki w mechanizmach ochronnych czołgu. Mowa tutaj m.in. o usunięciu kluczowych elementów modułowego pancerza reaktywnego Relikt na wieży i przedniej części kadłuba.
Nie jest jasne, czy brak wspomnianych elementów ma związek z cięciami budżetowym, czy jest wynikiem innych okoliczności. Luki w ochronie czołgu skutecznie pozbawiają go niezbędnych ulepszeń do prowadzenia skutecznej walki i przetrwania na nowoczesnym polu bitwy, gdzie zagrożeniami są m.in. pociski przeciwpancerne, miny, czy powszechnie stosowane bezzałogowce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
T-90M "Proryw" jest uważany za jedno z najnowocześniejszych osiągnięć rosyjskiej armii. Czołg ten, dostępny w służbie od 2020 r., jest wyposażony w armatę 2A46M-5 kal. 125 mm oraz zaawansowany system kierowania ogniem "Kalina". W konstrukcji zastosowano również modułowy pancerz reaktywny "Relikt", zapewniający zwiększoną ochronę dla kadłuba i wieży. Dzięki silnikowi o mocy 1000 KM, T-90M osiąga prędkość do ok. 65 km/h, co czyni go bardzo mobilnym na polu bitwy.
Pomimo zaawansowanej technologii, T-90M spotyka się z krytyką, głównie ze strony ukraińskich sił zbrojnych, które często przeprowadzają analizy zdobytych egzemplarzy. Stwierdzono, że mikroelektronika w czołgu jest narażona na uszkodzenia, a zastosowane rozwiązania techniczne bazują na starszych modelach, takich jak T-72. Co więcej, trudności w komunikacji radiowej stanowią dodatkowy problem dla załogi. Także pomimo zachwytu ze strony Władimira Putina, który czołg określił "najlepszym na świecie", okazało się, że T-90M często przegrywa starcia, w tym te z ukraińskimi dronami.