Znów pojawił się na froncie. To najnowszy rosyjski "czołg-żółw"
W rosyjskich mediach pojawiło się nagranie, na którym można zobaczyć najnowszy "czołg-żółw". Został on wzbogacony w kilka dodatkowych, prostych elementów wyposażenia, które nie tylko zapewniają mu niecodzienny wygląd, ale mają też chronić przed atakami ukraińskich dronów.
Rosjanie modyfikują czołgi T-14, które wykorzystują w Ukrainie, zamieniając je w tzw. "czołgi-żółwie". W ten sposób chcą zwiększyć ich ochronę przed atakami ukraińskich dronów. Najnowsze zmiany, które można zobaczyć na nagraniu opublikowanym przez rosyjską stację telewizyjną Zvezda News, obejmują m.in. montaż dużych klatek antydronowych oraz bocznych osłon. Klatki są na tyle duże, że osłaniają całą, górną część pojazdu.
Rosyjskie "czołgi-żółwie"
Zdaniem serwisu Army Recognition, tak "ulepszone" rosyjskie czołgi mogą pełnić na linii frontu kilka ról. Mowa tutaj o roli artylerii samobieżnej, sprzętu do usuwania min czy pojazdu, który będzie się przedzierał przez umocnienia wroga. Chociaż "czołgi-żółwie" jeszcze nie udowodniły swojej skuteczności na polu walki, a wprowadzone modyfikacje w większości przypadków mają prymitywny charakter, mogą w pewnym stopniu zwiększać odporność czołgów T-14 na ataki dronów i pocisków przeciwpancernych.
Czołgi T-14 Armata
Czołg T-14 Armata to nowoczesna konstrukcja, opracowana w Rosji jako odpowiedź na potrzeby współczesnego pola walki. Wyposażony jest w zaawansowane systemy ochrony oraz silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM. Wyróżnia się w pełni zautomatyzowaną wieżą z armatą 2A82-1M kalibru 125 mm, która może strzelać pociskami przeciwpancernymi oraz kierowanymi. T-14 posiada również system obrony aktywnej Afganit oraz pancerz kompozytowy z elementami reaktywnymi, zapewniające wysoki poziom ochrony przed różnorodnymi zagrożeniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Obserwacja z powietrza. Kamuflaż INVISI-TEC IR
T-14 Armata jest zdolny do prowadzenia działań ofensywnych i defensywnych w trudnych warunkach terenowych oraz klimatycznych. Dzięki zaimplementowanym systemom elektronicznym, załoga czołgu ma możliwość monitorowania sytuacji na polu walki oraz szybkiego reagowania na zagrożenia. W pełni zautomatyzowana wieża oraz zaawansowane systemy celownicze umożliwiają precyzyjne prowadzenie ognia zarówno w dzień, jak i w nocy. System ochrony Afganit pomaga natomiast w neutralizowaniu nadlatujących pocisków rakietowych i artyleryjskich.