Technologia zaburza rytm dobowy organizmu. Naukowcy nie mają wątpliwości
Czas spędzony przed ekranem smartfona, telewizora czy komputera może zaburzać rytm dobowy organizmu. Dowodzą tego liczne badania, z których wynika, że niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych wpływa na równowagę pomiędzy snem a okresem naszej aktywności.
19.04.2021 16:27
Rytm dobowy to cykl zmian zachodzących każdego dnia, który dotyczy ludzi, zwierząt, a także roślin. Zapewnia on prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Według ekspertów jego istnienie jest warunkowane tzw. zegarem biologicznym, czyli wewnętrznymi czynnikami, które wpływają na aktywność, sen, odżywanie się czy procesy wzrostu i rozwoju.
Technologia ma wpływ na nasze funkcjonowanie
U ludzi wspomniany zegar biologiczny jest umiejscowiony w podwzgórzu. Jak zaznacza serwis ScienceAlert, podwzgórze uwalnia hormon zwany melatoniną, nazywany również "hormonem snu". Dzieje się tak dlatego, bo jego poziom jest wysoki w nocy, ale spada tuż przed przebudzeniem. Jak wynika z badań, wpływają na niego nie tylko czynniki wewnętrzne, ale także światło.
- Zegar główny ma prawie 24-godzinny wewnętrznym rytm i jest bardzo wrażliwy na światło o zmierzchu i o świcie, co pozwala na precyzyjne dostrojenie systemu dobowego, aby system był dynamiczny i dostosowywał się do sezonowych zmian czasu trwania dnia i nocy – wyjaśnił prof. John Axelsson, ekspert ds. badań snu z Instytutu Karolinska, cytowany przez ScienceAlert.
Badania wykazują, że jasne, sztuczne światło hamuje produkcję melatoniny u ludzi. To z kole może wpływać na cały sposób funkcjonowania zegara biologicznego. Naukowcy nie są jednak do końca pewni, w jaki sposób i czy w ogóle oddziałuje to na jakość naszego snu. Zwłaszcza że jest on warunkowany licznymi czynnikami.
- Istnieją dowody na to, że 1,5 godziny (lub więcej) korzystania z jasnego ekranu zmniejsza naturalny nocny wzrost melatoniny, a efekt ten może się nasilać przez wiele nocy – zaznaczył dr Cele Richardson z Western Australia University.
Potwierdzeniem wpływu światła na funkcjonowanie zegara biologicznego są również możliwości fototerapii, którą eksperci stosują, aby pomóc niektórym osobom wyregulować ich rytm dobowy i wspomóc wcześniejsze zasypianie i wstawanie. W jej przypadku wykorzystywane jest światło o wyższym natężeniu niż w przypadku ekranów smartfonów czy żarówek.