Trwa ładowanie...

Koronawirus zwalczany przez światło słoneczne? Są pierwsze wnioski

Nowe badania sugerują, że światło słoneczne może zwalczać koronawirusa nawet osiem razy szybciej, niż początkowo zakładali naukowcy. "Nasza teoria zakłada, że uderzenie UV w RNA wirusa może go unieszkodliwić", wyjaśnia badacz.
Share
Słońce
SłońceŹródło: Pexels
d2dfmlv

Część widma światła ultrafioletowego (UV) jest absorbowana przez kwasy nukleinowe w DNA i RNA. UVA nie powoduje problemu dla zdrowia, ale UVB może przyczyniać się do uszkodzenia komórek.

Naukowcy ustalili, że UVC może być skutecznie używane przeciwko wirusom, takim jak SARS-CoV-2, nawet jeśli nadal jest bezpiecznie otoczone ludzkimi płynami. Jednak ten rodzaj promieniowania nie styka się z Ziemią, bo chroni nas przed nim warstwa ozonowa.

- UVC świetnie sprawdza się w szpitalach, ale w niekontrolowanych warunkach, np. w kuchni czy w metrze, przyczyniłoby się do wytwarzania szkodliwego ozonu - wyjaśniła Julie McMurry, toksykolog z Oregon State University i współautorka nowego badania kierowanego przez Paolo Luzzatto-Fegiza z UC Santa Barbara.

Badania przeprowadzone w lipcu 2020 roku, potwierdziły, że po 10-20 minutach wystawiania koronawirusa na naturalne światło słoneczne, stawał się on nieaktywny. Eksperyment przeprowadzono warunkach symulujących ludzką ślinę.

d2dfmlv

Późniejsza publikacja wskazywała, że SARS-CoV-2 jest trzykrotnie bardziej wrażliwy na promieniowanie UV niż grypa, przy czym 90 proc. cząstek koronawirusa jest neutralizowana po zaledwie półgodzinnej ekspozycji na światło słoneczne w lecie.

Obliczenia przeprowadzone przez oddzielny zespół naukowców doprowadziły do ​​wniosku, że RNA wirusa jest uszkadzane fotochemicznie bezpośrednio przez promienie świetlne. Osiąga się to skuteczniej dzięki krótszym falom światła, takim jak UVC i UVB.

Zobacz: Koronawirus w Polsce. Jak się przed nim uchronić? [Wideo]

Luzzatto-Fegiz i zespół znaleźli nieścisłości w obliczeniach i są zdania, że światło słoneczne może unieszkodliwiać koronawirusa nawet 8 razy szybciej, niż przewidywała teoria. Naukowcy podejrzewają, że zamiast bezpośrednio wpływać na RNA, UVA może oddziaływać z cząsteczkami w ośrodku testowym (ślinę) w sposób, który przyspiesza unieszkodliwianie wirusa.

Jeżeli badania to potwierdzą, możemy otrzymać niedrogi i stosunkowo bezpieczny sposób na walkę z koronawirusem. Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze testy, by określić, która długość fal działa najskuteczniej i z najmniejszą szkodą dla człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dfmlv

Podziel się opinią

Share
d2dfmlv
d2dfmlv
Więcej tematów