Trwa ładowanie...
d7d33ac

Te stworzenia przerażają nawet żarłacze białe. Zaskakujące

Badania przeprowadzone w 2019 roku wykazały, że orki są naprawdę dobre w odstraszaniu "najbardziej przerażającej bestii w morzu" – donosi portal Science Alert. Mowa tutaj o przerażającym żarłaczu białym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żarłacz biały.
Żarłacz biały. (Getty Images)
d7d33ac

Zespół naukowców odkrył, że wielkie żarłacze białe występują na danym terenie niezwykle rzadko, gdy wykryją na nich obecność orek.

– W konfrontacji z orkami żarłacze białe natychmiast opuszczają swoje ulubione tereny łowieckie i nie wracają do nich przez rok, nawet jeśli orki pojawiają się na nich tylko okazyjnie – powiedział ekolog morza Salvador Jorgensen z Monterey Bay Aquarium.

Naukowcy, żeby zbadać kwestię wpływu orek na zachowanie rekinów, zebrali dane o przypłynięciach i odpłynięciach 165 żarłaczy białych śledzonych urządzeniami GPS w latach 2006-2013 oraz dane z 27 lat na temat populacji orek, rekinów i fok zebrane przez Point Blue Conservation Science w południowo-wschodniej części wyspy Farallon u wybrzeży San Francisco.

d7d33ac

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Zespół naukowców udokumentował również cztery spotkania pomiędzy żarłaczami białymi a orkami w Narodowym Sanktuarium Morskim Greater Farallones, które następnie mógł przeanalizować na tle innych danych.

Czytaj też: W ciągu 50 lat populacja zwierząt na Ziemi spadła o ok. 68 proc.

d7d33ac

Dodatkowy beneficjent

Dane ujawniły, że za każdym razem, gdy w regionie pojawiły się orki rekiny szybko go opuszczały i trzymały się z dala do następnego sezonu. Żarłacze znikały stamtąd w ciągu kilku minut, nawet gdy orki przebywały tam krócej niż godzinę.

Badacze odkryli też, że zjawisko to ma dodatkowego beneficjanta – foki słoniowe, które zamieszkują wybrzeże, a którymi żywią się żarłacze.

– Średnio notujemy około 40 przypadków polowania na foki słoniowe przez żarłacze białe w okolicach wyspy Southeast Farallon w każdym sezonie. Kiedy jednak pojawiły się orki, rekiny zniknęły, więc siłą rzeczy skorzystały na tym foki – wyjaśnił biolog morski Scot Anderson.

d7d33ac

Czytaj też: Gatunek żółwia z permanentnym uśmiechem przywrócony do życia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7d33ac

Podziel się opinią

Share
d7d33ac
d7d33ac
Więcej tematów