Tatry. Pleń "zaatakował". Wygląda jak z filmu o obcych. Dawniej uważano, że to zwiastun szczęścia i urodzaju

Tatry. Pleń "zaatakował". Wygląda jak z filmu o obcych. Dawniej uważano, że to zwiastun szczęścia i urodzaju23.07.2020 15:38
Tatry. Pleń "zaatakował". Wygląda jak z filmu o obcych. Dawniej uważano, że to zwiastun szczęścia i urodzaju
Źródło zdjęć: © Facebook

Turyści w Tatrach mogli natknąć się na imponujące zjawisko. Na szczęście Tatrzański Park Narodowy podzielił się nagraniem.

Jeśli jednak nie przepadacie za horrorami albo filmami z kosmitami, to jedyna reakcja na ten filmik będzie taka: brrrr. Można poczuć się nieswojo.

Jak tłumaczy Tatrzański Park Narodowy, pleń to pełzająca wspólnie grupa larw muchówek gatunku ziemiórka pleniówka. Całość przypomina wielkiego węża albo innego nieprzyjemnego gada.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Choć widok takie gromadki może wywołać niepokój, to dawniej natknięcie się na pleń było mile widziane. TPN przypomina, że pleń pełznący w dół doliny był zwiastunem szczęścia i urodzaju.

Nic dziwnego - w końcu nie każdy miał możliwość spotkać pleń. W Polsce od 1950 roku zaobserwowano około 90 przypadków jego występowania.

Jak przypomina Wikipedia, pierwsze wiadomości o pleniu pochodzą z XVII wieku. Pleń występował na Śląsku. W przeszłości górale tatrzańscy zbierali pleń, suszyli, święcili, a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach, gdzie miał zapewnić dobrobyt. Obserwowany jest głównie na terytoriach górzystych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)