Tarcza antykryzysowa. Przestępcy polują na przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Źródło zdjęć: © East News
Adam Bednarek

05.03.2021 19:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tarcza antykryzysowa to dla wielu firm jedyna szansa na przetrwanie w trakcie pandemii. Tymczasem czekający na wsparcie mogą wpaść w jeszcze większe tarapaty. Wszystko przez działania cyberprzestępców.

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów - ostrzega "Puls Biznesu". Treść fałszywej wiadomości, jak podaje dziennik, brzmi następująco: 

Biorąc pod uwagę sytuację związaną z COVID-19, rząd podjął decyzję o utworzeniu funduszu solidarnościowego dla bardzo małych firm i osób samozatrudnionych, aby zapewnić pomoc doraźną w wysokości 7.000 PLN tym, których obroty spadają.

Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce, zwraca uwagę, że wystarczy najechać kursorem na link, aby zobaczyć, że prowadzi on na nieprawdziwą - a co za tym idzie - niebezpieczną stronę. 

Nie da się jednak ukryć, że wielu przedsiębiorców znalazło się dosłownie pod ścianą. Kryzysowa sytuacja może doprowadzić do tego, że prowadzący firmy czym prędzej będą chcieli dowiedzieć się czegoś o rządowej pomocy. Zamiast tego mogą stracić wszelkie oszczędności, bo fałszywa strona służy do wyłudzenia bankowych danych. 

Jak się chronić? Przede wszystkim dokładnie sprawdzać, kto do nas pisze, weryfikując adres nadawcy. Poza tym informacji na temat dotacji i tym podobnych rządowych planów warto szukać na oficjalnych stronach resortów i urzędów. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)