Takiego nagrania jeszcze nie było. Chiny pokazały lotniskowiec Fujian w całej okazałości

Lotniskowiec Fujian - Typ-003
Lotniskowiec Fujian - Typ-003
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Karolina Modzelewska

04.01.2024 17:10, aktual.: 05.01.2024 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińskie media państwowe opublikowały nowy materiał filmowy pokazujący chiński lotniskowiec Fujian, donosi Reuters. Pekin uważa, że jest to najbardziej zaawansowany lotniskowiec w jego flocie, który pozwoli na starty szerokiej gamy samolotów i będzie w stanie konkurować z możliwościami Stanów Zjednoczonych w tym zakresie. Co wiadomo o chińskim "potworze morskim"?

Fujian został pokazany w krótkim materiale chińskiej telewizji państwowej China Central Television (CCTV) we wtorek, 2 stycznia. Na nagraniu można było zobaczyć okręt wojenny Typu-003, a także pełnowymiarową makietę myśliwca znajdującego się na jego pokładzie. Maszyna nie została jednak dokładnie pokazana, dlatego, jak zwraca uwagę serwis Global Times, nie ma pewności, czy była to imitacja chińskiego myśliwca J-15, czy myśliwca przyszłości J-35.

Chiny pokazały nowe zdjęcia lotniskowca Fujian

Lotniskowiec, który obecnie znajduje się w stoczni Changxing Jiangnan w Szanghaju jest trzecim okrętem Typu-003 po okrętach Liaoning i Shandong (te jednostki Pekin kupił od Ukrainy w 1998 r. i zmodernizował w kraju), który posiadają Chiny. Warto zaznaczyć, że jest jednak pierwszym w całości zbudowanym przez Chińczyków i pierwszym, w którym zamiast rampy startowej ski jump, umożliwiającą starty maszyn z pokładu, zamontowano elektromagnetyczny system startowy. Zastosowane funkcje Catapult Assisted Take-off, Barrier Arrested Recovery (CATOBAR) umożliwiają starty ze wspomaganiem katapultą i skrócenie lądowania przy pomocy aerofiniszera.

Fujian jest też trzecim na świecie lotniskowcem wyposażanym w system katapult EMALS. Pozostałe dwa to USS Ford i USS John F. Kennedy. EMALS może obsłużyć znacznie cięższe samoloty niż inne systemy, co znacząco zwiększa możliwości bojowe jednostki. Jest też bardziej niezawodna i energooszczędna. Dlatego, jak zaznacza Reuters, będzie stanowić kamień milowy w modernizacji chińskiej armii. Dodatkowo zgodnie z deklaracjami Pekinu Fujian jest znacznie większy i bardziej zaawansowany technologicznie od Liaoning i Shandong. Uważa się, że jest to największy okręt wojenny we flocie Pekinu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednostka posiada masywny pokład lotniczy o długości 313 m i szerokości 76 m, a jej wyporność to aż 80 000 ton. Jej konstrukcja stanowi połączenie amerykańskiej myśli technicznej oraz radzieckiej technologii, wykorzystywanej przez Chiny w dwóch pozostałych okrętach Typu-003. Oczekuje się, że Fujian przejdzie próby morskie w 2024 r. i zostanie oddany do użytku chińskiej armii w 2025 r. Wprowadzenie do służby Fujiana, największego okrętu wojennego, jaki kiedykolwiek zbudowano w Chinach, jest jednym z planów Marynarki Wojennej, który ma upamiętniać 100-lecie powstania Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także