Chiny zwodowały lotniskowiec Fujian. To ich najpotężniejszy okręt wojenny

Chiny zwodowały lotniskowiec Fujian. To ich najpotężniejszy okręt wojenny

Lotniskowiec Fujian - Typ-003
Lotniskowiec Fujian - Typ-003
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.06.2022 09:32, aktualizacja: 18.06.2022 13:19

Jest on jak dotąd największym lotniskowcem zbudowanym przez Chiny. Możliwościami może dorównywać amerykańskim superlotniskowcom.

Po czterech latach budowy Chiny zwodowały w piątek swój trzeci lotniskowiec. Fujian to okręt wojenny Typu-003 dorównujący najbardziej nowoczesnym lotniskowcom na świecie. Okręt już na pierwszy rzut oka imponuje rozmiarami, w tym masywnym pokładem lotniczym o długości 313 m i szerokości 76 m. Jego konstrukcja to połączenie amerykańskiej myśli technicznej oraz radzieckiej technologii (wykorzystywanej przez Chiny przy dwóch innych lotniskowcach).

Typ-003 to pierwszy chiński lotniskowiec z funkcjami Catapult Assisted Take-off, Barrier Arrested Recovery (CATOBAR), umożliwiający start ze wspomaganiem katapultą i skrócenie lądowania przy pomocy aerofiniszera. Fujian jest też trzecim na świecie lotniskowcem wyposażanym w system katapult EMALS. Pozostałe dwa to USS FordUSS John F. Kennedy. EMALS jest w stanie obsłużyć znacznie cięższe samoloty niż inne systemy, co znacząco zwiększa możliwości bojowe jednostki.

Docelowo Fujian ma obsługiwać takie samoloty jak Shenyang FC-31 i Xian KJ-600, który będzie pełnił taką samą rolę jak E-2D Hawkeye z US Navy. Mówi się także o tym, że swoją bazę mają mieć na nim samoloty Shenyang J-15 i Electronic Warfare (EW) podobne do EA-18G Growler Marynarki Wojennej USA.

Chiny pracują także nad infrastrukturą do obsługi nowego lotniskowca. Na wyspie Hainan kilka miesięcy temu rozpoczęła się budowa nowego suchego doku, który może pomieścić lotniskowiec. Również baza lotnicza Lingshui przeszła pewną rozbudowę, by sprostać czekającym na nią przyszłych zadaniom.

Zwodowanie Fujiana to ważny krok dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN). Od dawna mówi się, że Chiny mają nadzieję na wystawienie sześciu nowych lotniskowców do końca dekady, dlatego Typ-003 jest ważnym krokiem, który nie tylko pokazuje ambicje Chin, ale także dowodzi, że republika ludowa może im sprostać.

Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)