Tak mogą wyglądać pociągi, które pojadą do CPK. Fotele jak w samolotach

Tak mogą wyglądać pociągi, które pojadą do CPK. Fotele jak w samolotach
Źródło zdjęć: © PESA
Adam Bednarek

26.09.2019 10:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na targach Trako 2019 pokazano nie tylko pociągi, które niebawem wyjadą na tory. Spojrzano też nieco dalej w przyszłość i dyskutowano o tym, jakie pociągi obsłużą Centralny Port Komunikacyjny. Pasażerowie powinni być zadowoleni.

Z okazji targów pierwszy polski pociąg hybrydowy wyjechał na tory, a PKP Cargo odebrało pierwszą z 31 lokomotyw elektrycznych z platformy Dragon. Trako 2019 to jednak nie tylko teraźniejszość i chwalenie się nowinkami. Na targach rozmawiano również o przyszłości polskiej kolei i pociągach, które obsłużą Centralny Port Komunikacyjny.

Fotele jak w samolotach

- Zdecydujemy się na 20-calowe siedzenia, podobne do tych, jakie są w klasie biznes w samolotach. Chcemy, by pudła pojazdów były szerokie, mierzące 3 metry. Pozwoli to na zniwelowanie przestrzeni między peronem a taborem - zdradził Patryk Wild, przewodniczący zespołu ds. komponentu kolejowego CPK w zespole pełnomocnika rządu, cytowany przez rynek-lotniczy.pl.

W związku z tym wagony będą dość krótkie, liczące około 17 metrów.

Kto wykona pociągi? Prezes Pesy wskazał dwie opcje: samodzielną produkcję przez polskie firmę lub współpraca z dużym, doświadczonym partnerem, który na swoim koncie ma już podobne inwestycje. Pierwsza opcja ma jednak wadę - zbyt mało czasu. Dlatego polski producent wolałby działać z kimś.

"Rewolucyjny system"

Co ciekawe, jeden z planów zakłada, że pociągi mogłoby dostarczać… paczki. Co znacząco skróciłoby czas oczekiwania na zamówiony produkt. Świat testuje drony, u nas postawi się na pociągi? Jest taka opcja.

- Na kilkunastu głównych stacjach będzie infrastruktura, gdzie będzie można bagaż nadać do automatycznego boksu. Na terenie CPK trafi on prosto do sortowni. Ciekawą opcją będzie zbudowanie systemu przesyłania przesyłek kurierskich w ciągu kilku godzin. Ma to być system rewolucyjny, być może wpięty również w system poczty lotniczej - powiedział Wild.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to lotnisko, które ma powstać w okolicy Warszawy, zgodnie z planami maksymalnie za 9 lat

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)