Centralny Port Komunikacyjny na wizualizacjach. Powstało 6 projektów
26.06.2019 21:01, aktual.: 28.06.2019 12:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wszyscy, którzy czekają ze zniecierpliwieniem na powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie muszą już używać wyłącznie swojej wyobraźni, zastanawiając się, jak może wyglądać. Do sieci trafiło 6 projektów – możliwe, że to jeden z nich zostanie zrealizowany.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to lotnisko, które ma powstać w okolicy Warszawy, zgodnie z planami maksymalnie za 9 lat. Jeśli inwestycja powiedzie się, będzie to bez wątpienia nie tylko największy, ale i najciekawszy pod kątem konstrukcyjnym port lotniczy w Polsce. Korzystna lokalizacja ma sprawić, że ruch powietrzny zostanie usprawniony.
Pomysłów na sam budynek jest wiele, na co zwraca uwagę Rynek Lotniczy, gdzie można obejrzeć wszystkie propozycje. Do internetu trafiły wizualizacje będące odzwierciedleniem 6 różnych projektów, które zostały przygotowane przez globalne biura projektowe. Każdy z nich tu zupełnie inna koncepcja CPK.
– Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Niniejszym rozpoczęliśmy kolejny etap fazy planowania lotniska – mówi Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK odpowiedzialny za część lotniskową CPK.
Wszystkie propozycje są interesujące. Foster+Partners przedstawia na przykład port z dachem terminalu uzupełniającego w kształcie litery X i wnętrza wypełnione roślinnością.
Projektanci z Chapman Taylor proponują schowanie bazowej części CPK pod wielką, przezroczystą kopułą, zaś biuro Zaha Hadid Architects zaproponowało aż 3 podejścia do połączenia portu lotniczego z koleją.
Jak podaje Rynek Lotniczy, Centralny Port Komunikacyjny powstanie na terenie większym od Manhattanu. Trzeba więc zaplanować rozmieszczenie budynków na wielkim obszarze i przemyśleć, jak wpłynie to na okolicę.