Centralny Port Komunikacyjny na wizualizacjach. Powstało 6 projektów

Centralny Port Komunikacyjny na wizualizacjach. Powstało 6 projektów

Centralny Port Komunikacyjny na wizualizacjach. Powstało 6 projektów
Źródło zdjęć: © Mat. prasowe
Oskar Ziomek
26.06.2019 21:01, aktualizacja: 28.06.2019 12:40

Wszyscy, którzy czekają ze zniecierpliwieniem na powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie muszą już używać wyłącznie swojej wyobraźni, zastanawiając się, jak może wyglądać. Do sieci trafiło 6 projektów – możliwe, że to jeden z nich zostanie zrealizowany.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to lotnisko, które ma powstać w okolicy Warszawy, zgodnie z planami maksymalnie za 9 lat. Jeśli inwestycja powiedzie się, będzie to bez wątpienia nie tylko największy, ale i najciekawszy pod kątem konstrukcyjnym port lotniczy w Polsce. Korzystna lokalizacja ma sprawić, że ruch powietrzny zostanie usprawniony.

Pomysłów na sam budynek jest wiele, na co zwraca uwagę Rynek Lotniczy, gdzie można obejrzeć wszystkie propozycje. Do internetu trafiły wizualizacje będące odzwierciedleniem 6 różnych projektów, które zostały przygotowane przez globalne biura projektowe. Każdy z nich tu zupełnie inna koncepcja CPK.

Obraz
© mat. prasowe

– Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Niniejszym rozpoczęliśmy kolejny etap fazy planowania lotniska – mówi Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK odpowiedzialny za część lotniskową CPK.

Obraz
© Mat. prasowe
Obraz
© Mat. prasowe

Wszystkie propozycje są interesujące. Foster+Partners przedstawia na przykład port z dachem terminalu uzupełniającego w kształcie litery X i wnętrza wypełnione roślinnością.

Obraz
© Mat. prasowe

Projektanci z Chapman Taylor proponują schowanie bazowej części CPK pod wielką, przezroczystą kopułą, zaś biuro Zaha Hadid Architects zaproponowało aż 3 podejścia do połączenia portu lotniczego z koleją.

Obraz
© Mat. prasowe

Jak podaje Rynek Lotniczy, Centralny Port Komunikacyjny powstanie na terenie większym od Manhattanu. Trzeba więc zaplanować rozmieszczenie budynków na wielkim obszarze i przemyśleć, jak wpłynie to na okolicę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)