Trwa ładowanie...

Tajna operacja USA. Przechwycono rosyjski zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1

Siły USA przechwyciły w Libii rosyjski artyleryjsko-rakietowy, kołowy zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1 - informuje brytyjski "The Times". W ramach tajnej operacji wywieziono go do największej amerykańskiej bazy lotniczej w Europie.
Share
Siły USA przeprowadziły tajną operację. Przejęto niebezpieczną broń
Siły USA przeprowadziły tajną operację. Przejęto niebezpieczną brońŹródło: Flickr
drx8hjq

Jak informuje "The Times", siły USA przejęły jeden z wykorzystywanych w Libii artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Przyczyną tej tajnej operacji była konieczność zabezpieczenia systemu przed przechwyceniem go przez bojowników islamistycznych lub handlarzy bronią.

Brytyjski dziennik wyjaśnia, że powyższa broń w posiadaniu terrorystów byłaby ogromnym zagrożeniem dla pasażerskiego ruchu lotniczego, mogąc zwalczać cele powietrzne nawet na wysokości 15 kilometrów.

Amerykanie po przejęciu niebezpiecznej broni, przetransportowali ją do swojej największej europejskiej bazy lotniczej położonej koło miasta Ramstein-Miesenbach w zachodnich Niemczech.

drx8hjq

Zobacz: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone [Wideo]

Czytaj także: Myśliwce F-35 to "cud techniki"? Pilot ujawnia niedociągnięcia

Zdaniem "The Times", Siły Powietrzne USA z pewnością przetestują rosyjski system szukając jego najsłabszych elementów. Dzięki temu, uda im się zwiększyć skuteczność amerykańskich i natowskich systemów walki elektronicznej, w tym głównie systemów samoobrony na statkach powietrznych.

drx8hjq

Do doniesień brytyjskiego dziennika odniósł się Siergiej Modestow, wiceprezydent Akademii Nauk Wojskowych. W rozmowie z agencją Interfax przyznał, że przejęcie systemu przez siły USA jest wiadomością negatywną, jednak nie będzie miała ona poważnych konsekwencji dla Rosji. Jego zdaniem, zanim Amerykanie przetestują zestaw, Rosja poczyni wiele kroków w kierunku ulepszania swoich rozwiązań.

Podobną opinię ma generał-porucznik Ajtiecz Biżew, który przyznał, że sprzęt wysyłany przez Rosję na eksport różni się od tego, który jest dostarczany rosyjskiej armii.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy doszło do tajnej operacji Stanów Zjednoczonych. Brytyjski dziennik powołując się na nieoficjalne źródła podaje, że do przerzutu mogło dojść w czerwcu ubiegłego roku.

drx8hjq

Pancyr-S1

Pancyr-S1 to współczesny rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy, zaprojektowany w biurze KBP Tuła i produkowany w Uljanowskim Zakładzie Mechanicznym.

W skład zestawu wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne 2A38M kalibru 30 mm oraz dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pojazd produkowany jest w wersjach:

  • Kołowej - na podwoziu samochodu ciężarowego KAMAZ-6560, BAZ-6909 lub MAN SX45
  • Gąsienicowej - na podwoziu GM-352M1E.
  • Arktycznej - przystosowanej do działań w bardzo niskich temperaturach.

Prototyp maszyny powstał w 1994 roku.

Zobacz także: Niemcy budują morski laser bojowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drx8hjq

Podziel się opinią

Share
drx8hjq
drx8hjq
Więcej tematów