Tajemniczy słup światła na niebie. Internauci zasypali sieć zdjęciami
W Internecie pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań z jasnym słupem nieba w towarzystwie kolorowych świateł zorzy polarnej. Co je wywołało? Teorie są różne. Prawdopodobnie chodzi o udany test Chińczyków, którzy wystrzelili w kosmos rakietę, zasilaną całkiem nowym rodzajem paliwa.
Jasny słup światła, który pojawił się 17 maja na tle barwnej zorzy polarnej, to z pewnością nadal bardzo rzadko spotykane zjawisko. Dlatego wywołało tyle emocji. Światło było widziane na nocnym niebie w Ameryce Północnej, co dowodzą masowe zdjęcia z USA i Kanady wrzucane na strony i grupy w mediach społecznościowych. Zjawisko było widoczne także później, nad ranem na północy Polski - opisuje fanpage na Facebooku Patrz w Górę by Maciej Dunst.
Co wywołało powstanie tego niecodziennego zjawiska?
Początkowo wskazywano, że mamy do czynienia z efektem określanym jako STEVE ("Strong Thermal Emission Velocity Enhancement" - czyli zjawiskiem atmosferycznym, które przybiera formę wstęgi, powstaje na skutek silnego wzrostu prędkości emisji termicznej). Jednak, jak podał portal Spaceweather, okazało się, że prawdopodobnie był to efekt przelotu nowej chińskiej rakiety ZhuQue-2E.
Około godziny przed pojawieniem się białego słupa światła, chiński startup Landspace 17 maja wystrzelił rakietę ZhuQue-2E z Jiuquan Satellite Launch Center. Wyniosła ona na orbitę sześć satelitów, w tym satelitę radarowego z syntetyczną aperturą, dwa multispektralne i trzy badawcze, głównie opracowane przez chińską firmę Spacety. Jak opisuje Spaceweather, biały pas mógł być spalaniem deorbitacyjnym lub cyrkulacyjnym do rozmieszczanych satelitów. To właśnie ten czynnik najprawdopodobniej spowodował nietypowe "efekty specjalne" widoczne podczas przelotu rakiety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Chińska rakieta wykorzystuje napęd metanowo-tlenowy
ZhuQue-2E to nowy typ rakiety zasilanej ciekłym tlenem i ciekłym metanem. Ta mieszanka paliw określona jako "methalox", została opracowana przez chińską firmę Landspace. Ich seria rakiet metanowych ZhuQue-2 jako pierwsza osiągnęła orbitę przed innymi firmami, takimi jak SpaceX Elona Muska.
"Methalox oferuje kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi paliwami rakietowymi, takimi jak nafta i wodór. Metan jest łatwiejszy do przechowywania, spala się czyściej i może być produkowany na Marsie" - opisuje Spaceweather. Rakieta ta ma potencjał do obniżenia kosztów dostępu do przestrzeni kosmicznej i zwiększenia efektywności misji kosmicznych.
Jasnych smug może być coraz więcej
Nad wykorzystaniem tego typu paliwa pracują obecnie wszystkie duże firmy przemysłu kosmicznego na świecie, ze SpaceX na czele. Methalox stosowany jest m.in. w prototypach rakiet Vulcan Centaur, Starship, czy New Glen. Niewykluczone więc, że takie spektakularne, jasne smugi, będą coraz częstszym widokiem na naszym niebie.