Tajemniczy samolot nad Ukrainą. Ekspert rozwiewa wątpliwości

Tajemniczy samolot nad Ukrainą. Ekspert rozwiewa wątpliwości

F-16 - zdjęcie poglądowe
F-16 - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Norbert Garbarek
19.01.2024 13:36

Na niebie nad Ukrainą zaobserwowano tajemniczy samolot w kolorze czarnym lub ciemnoniebieskim – podaje agencja Unian. W związku z tym pojawiły się podejrzenia, jakoby Ukraińcy mieli już latać F-16, których możliwości przypominamy. Ekspert wojskowy rozwiewa wątpliwości co do obserwacji maszyny.

– Kolor ciemnoniebieski jest jedną z opcji kolorystycznych naszych samolotów. Wiele z nich jest dwukolorowych. Górna część kadłuba jest pomalowana jedną barwą, a dolna może być inna. Istnieją różne opcje – twierdzi Oleg Żdanow, ekspert wojskowy.

Sama obserwacja samolotu, którego nie udało się zidentyfikować – i wiadomo tylko, że był ciemnoniebieski lub czarny – zdaniem eksperta nie stanowi sygnału, że F-16 jest już w Ukrainie. – Nie spieszyłbym się. Jest mało prawdopodobne, aby F-16 były dziś w siłach powietrznych Ukrainy – rozwiewa wątpliwości Żdanow.

Ekspert uważa, że obecnie trwa jeszcze szkolenie pilotów i personelu obsługującego maszyny. Żdanow komentuje też przewidywania mediów dotyczące terminu pojawienia się pierwszych F-16 na niebie w Ukrainie. – Najprawdopodobniej pierwsze samoloty otrzymamy w marcu – twierdzi. Dodatkowo ekspert uważa, że gdyby F-16 były już w Ukrainie, Rosjanie z pewnością poinformowaliby o tym świat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

F-16 dla Ukrainy

Przypomnijmy, że zdaniem innego eksperta wojskowego i instruktora lotnictwa sił zbrojnych Ukrainy Romana Svitana, F-16 są niebezpieczne dla Rosjan przede wszystkim z uwagi na potężne uzbrojenie, którym dysponują samoloty. Armia agresora ma przede wszystkim obawiać się tego, że uzbrojenie amerykańskich maszyn może stanowić zagrożenie nie tylko dla samolotów wroga, ale też celów naziemnych.

Omawiane F-16, za których sterami wkrótce zasiądą Ukraińcy, to myśliwce o wiele wydajniejsze w porównaniu z wykorzystywanymi obecnie przez obrońców poradzieckimi MiG-ami-29 oraz Su-27.

F-16 to samolot, który osiąga długość ok. 15 m. Standardowym jego uzbrojeniem jest działko M61 Vulcan kal. 20 mm, a dodatkowo maszyna może przenosić uzbrojenie, jakim są pociski AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, AGM-65 Maverick lub przeciwokrętowe AGM-84D Harpoon. Myśliwiec może też przenosić bomby GBU-10, GBU-12 lub JDAM i operuje na pułapie do 15 km przy prędkości do 2 Ma.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie