Tajemniczy pojazd Ukraińców. Nikt nie wie, skąd go mają
Do sieci trafiło nagranie, na którym można zobaczyć kilka pojazdów wykorzystywanych przez ukraińskich żołnierzy. Szczególną uwagę przyciąga maszyna przypominająca Mbombe 6x6 produkowany w Afryce. Póki co nikt nie wie, skąd ukraińscy żołnierze otrzymali takie wsparcie. Jakie wyposażenie oferuje tajemniczy pojazd?
19.04.2024 | aktual.: 19.04.2024 11:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mbombe 6x6 to transportery opancerzone południowoafrykańskiego koncernu Paramount. Do wsparcia Ukrainy tymi konstrukcjami z pewnością nie doszło. Portal Defence Express specjalizujący się w tematyce militarnej podkreśla, że sprzęt zauważony na froncie jest podobny, ale nie identyczny. Sugeruje, że najprawdopodobniej jedno z ukraińskich przedsiębiorstw zbrojeniowych uruchomiło licencjonowaną produkcję nowego transportera opancerzonego dla sił zbrojnych Ukrainy (takiego samego zdania są dziennikarze portalu Militarnyj).
Pojazd podobny do Mbombe 6x6 w Ukrainie
Mbombe 6x6 to stosunkowo "świeża" konstrukcja, transportery opancerzone produkowane od 2010 r. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że producent określa go mianem opancerzonego wozu bojowego wyróżniającego się dobrą mobilnością, która nie wykluczyła wysokiego poziomu ochrony załogi.
Aktualnie Mbombe 6x6 znajduje się na wyposażeniu armii nie tylko Republiki Południowej Afryki. Grupa Paramount zawarła kilka umów na eksport, m.in. z władzami Jordanii i Libii. W kwietniu 2024 r. do grona użytkowników Mbombe 6x6 dołączył też Ekwador.
Oficjalna specyfikacja mówi o napędzie 6x6 pozwalającym na poruszanie się także w trudnym terenie. Pod maską Mbombe 6x6 można znaleźć silnik o mocy 457 KM, dzięki któremu na drogach kierowca może rozpędzić pojazd do nawet 110 km/h. Zasięg Mbombe 6x6 na jednym tankowaniu wynosi natomiast 700 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak Ukraińcy zmodyfikują wozy z Afryki?
Ochrona balistyczna Mbombe 6x6 może dochodzić do poziomu 3 normy STANAG 4569 (broń strzelecka 7,62×51 mm), a ochrona przeciwminowa do poziomu 4 normy STANAG 4569. Oznacza to, że pojazd jest w stanie wytrzymać wybuch do 10 kg trotylu pod kadłubem oraz uderzenie boczne powstałe w wyniku eksplozji do 50 kg trotylu z odległości 5 m.
We wnętrzu Mbombe 6x6 mierzącego prawie 8 m długości zmieści się aż 11 osób - licząc z trzema członkami załogi, na którą składają się dowódca, kierowca i działonowy. Masa bojowa tego wozu wynosi 23 t, a uzbrojenie może być dopasowane do potrzeb klienta. Producent deklaruje, że wieżyczka na dachu może zostać wyposażona w dowolne uzbrojenie (ale maksymalnie kal. 30 mm).
W tej chwili nie jest jasne czy i jakie zmiany względem oryginalnego Mbombe 6x6 wprowadzili Ukraińcy. Najprawdopodobniej będą one dotyczyły głównie uzbrojenia. Spekuluje się, że może chodzić o stosowany już i dobrze oceniany moduł bojowy Spear-Sintez wyposażony w armatę automatyczną kal. 30 mm, granatnik automatyczny kal. 30 mm oraz karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski