Tajemniczy obiekt na Księżycu. W końcu wiadomo, czym on jest

Tajemniczy obiekt na Księżycu. W końcu wiadomo, czym on jest

Zdjęcie zrobione przez chiński łazik
Zdjęcie zrobione przez chiński łazik
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
08.01.2022 12:35, aktualizacja: 24.02.2022 15:41

Na początku grudnia ubiegłego roku chiński łazik Yutu 2 sfotografował na powierzchni Księżyca dziwny obiekt. Jego pochodzenie i właściwości wywołały duże zainteresowanie na całym świecie, ale w końcu naukowcom udało się odkryć tajemnicę.

Yutu 2, będący częścią misji Chang'e 4, to chiński łazik poruszający się po "ciemnej stronie" Księżyca. Badania rozpoczął w grudniu 2019 roku i jest źródłem wielu ciekawych odkryć, chociaż identyfikacja obiektów, na które natrafia, zawsze jest trudnym zadaniem. Tajemniczy obiekt, który został sfotografowany pod koniec zeszłego roku, stał się źródłem wielu spekulacji ze względu na swój nietypowy kształt.

Teorii na temat pochodzenia "dziwnego obiektu" pojawiło się bardzo wiele. Niektórzy podejrzewali, że jest to fragment monolitu pozostawionego przez obcą cywilizację. Inni uważali, że jest to "drogowskaz" wskazujący wejście do księżycowych jaskiń. Nietypowy kształt przypomniał niektórym nawet... jadeitowego królika z chińskiej legendy o księżniczce Chang'e żyjącej na Księżycu.

Tego typu teorie brzmią nieprawdopodobnie i jak się można domyślić, prawda jest o wiele bardziej przyziemna. Łazik Yutu 2 dotarł do tajemniczego obiektu i kilka dni temu przesłał wyraźne zdjęcia obiektu. Andrew Jones, korespondent serwisu SpaceNews udostępnił je na swoim Twitterze:

Wyraźna fotografia niestety nie pozostawia złudzeń - tajemniczy obiekt, jest po prostu kolejną księżycową skałą. Chociaż jej kształt może wywoływać różne skojarzenia, to nie ma w tym obiekcie nic niezwykłego. Niemniej dla naukowców jest to cenne odkrycie, ponieważ każda przebadana dokładnie skała pomaga im lepiej zrozumieć historię Księżyca.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)