Tajemniczy chiński satelita. Wypuścił na orbitę niewielki obiekt
Tajemniczy chiński satelita Shijian-23 wypuścił na orbitę niewielkich rozmiarów obiekt, o czym donosi Space.com. Urządzenia najprawdopodobniej służą Chińczykom do weryfikacji działania kosmicznych technologii. To nie pierwszy przypadek, kiedy satelity z rodziny Shijian "uwalniały" podobne obiekty.
24.01.2023 | aktual.: 24.01.2023 20:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chiny wyniosły w kosmos satelitę Shijian-23 na pokładzie rakiety Long March 7A 8 stycznia. Zgodnie z informacjami Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, satelita dotarł na docelową orbitę geostacjonarną (GEO) 15 stycznia. Następnego dnia uwolnił tajemniczy obiekt. Eksperci nie są do końca pewni, czym jest. Niektórzy podejrzewają, że to korpus rakiety, a dokładniej mówiąc silnik rakietowy (ang. apogee kick motor – AKM).
Tajemniczy obiekt obok chińskiego satelity
Jak już informowaliśmy, takie silniki są używane podczas niektórych startów satelitów do zaokrąglania i obniżania nachylenia ich orbity transferowej i umieszczania na orbicie geostacjonarnej. W ten sposób m.in. minimalizuje się ryzyko kolizji z innymi, aktywnymi satelitami. Nie wszyscy zgadzają się z tymi twierdzeniami. Część badaczy jest zdania, że obiekt sklasyfikowany jako 55180/2023-002C jest subsatelitą, który razem z Shijian-23, służy do testowania kosmicznych technologii.
Podobne wątpliwości dotyczyły m.in. satelity Shijian-21, wyniesionego na geosynchroniczną orbitę transferową 23 października 2022 r. przez rakietę Long March 3B. Wówczas chińskie media państwowe informowały, że urządzenie zostanie wykorzystane do testowania technologii pozwalających usuwać kosmiczne śmieci. Nie podano jednak szczegółowych informacji na temat misji, a Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych również zauważyły, że Shijian-21 uwolnił tajemniczy obiekt, sklasyfikowany jako 2021-094C.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecnie, jak zaznacza Space.com, chińskie media przedstawiają misję w podobny, zdawkowy sposób. Satelita Shijian-23 jest określany jako "używany głównie do eksperymentów naukowych i weryfikacji technicznej". Taki opis jest bardzo szeroki i może uwzględniać różne testy. Umieszczanie kolejnych, tajemniczych satelitów przez Chiny na orbicie geostacjonarnej najprawdopodobniej jest jednym z elementów budowania ich przewagi w tym obszarze. Chiny są bowiem jednym z państw, które dostrzegają rolę i znaczenie kosmosu w budowaniu bezpieczeństwa narodowego i jednocześnie przewagi międzynarodowej.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski