Szybki i elastyczny język kameleona zainspirował badaczy. Stworzyli zupełnie nowego robota

Szybki i elastyczny język kameleona zainspirował badaczy. Stworzyli zupełnie nowego robota

Szybki i elastyczny język kameleona zainspirował badaczy. Stworzyli zupełnie nowego robota
Źródło zdjęć: © East News | Frans Lanting
Karolina Modzelewska
29.10.2019 14:13, aktualizacja: 29.10.2019 14:32

Osiąga prędkość 100 km/h w zaledwie sekundę. To nie kolejny super samochód, a język kameleona. Narząd ma wiele unikalnych właściwości, które zainspirowały naukowców do stworzenia ultra szybkich robotów.

Kameleony, ale też salamandry i wiele gatunków ropuch wykorzystuje zmagazynowaną energię sprężystą, aby wystrzelić swój język, zakończony lepkim śluzem i upolować niczego niespodziewającą się ofiarę. Energia sprężysta gromadzi się w narządzie w wyniku jego odkształceń.

Jednak to niepozornie wyglądające kameleony posiadają języki dłuższe niż ich ciało. Są pod tym względem rekordzistami wśród zwierząt. To właśnie te stworzenia były inspiracją do budowy ultra szybkich robotów.

Roboty jak kameleony

Ramses Martinez i inni badacze z Purdue University, opracowali zupełnie nowe miękkie roboty i siłowniki. Urządzenia są zdolne do odwzorowania szybkich ruchów zwierząt, ponieważ posługują się zmagazynowaną energię sprężystą.

Roboty są wytwarzane przy użyciu rozciągliwych polimerów podobnych do gumowych taśm. W ich wnętrzu znajdują się kanały pneumatyczne, które rozszerzają się pod ciśnieniem. Energia sprężysta robotów jest produkowana w trakcie rozciągania ich ciała (w jednym lub wielu kierunkach). Cały proces przypomina to, co można obserwować w naturze.

Wiele nowych możliwości

Podobnie jak język kameleona, nowe roboty są w stanie pięciokrotnie zwiększyć swoją długość. Potrafią też złapać żywego chrząszcza w czasie krótszym niż jedna sekunda.

- Wierzyliśmy, że jeśli będziemy w stanie wyprodukować roboty zdolne do wykonywania ruchów o tak dużej amplitudzie i z tak dużą prędkością, jak kameleony, wówczas wiele zautomatyzowanych zadań będzie można wykonać dokładniej i szybciej. Konwencjonalne roboty są zwykle budowane przy użyciu twardych i ciężkich komponentów, które spowalniają ich ruch z powodu bezwładności. Chcieliśmy pokonać to wyzwanie – powiedział Ramses Martinez.

Zdaniem Martinez'a nowe miękkie roboty mają kilka zalet w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami. Potrafią chwytać, trzymać i manipulować różnymi przedmiotami z bardzo dużą prędkością. Mogą wykorzystywać zmagazynowaną energię sprężystą, dzięki czemu są w stanie utrzymać przedmioty do 100 razy cięższe niż ich masa bez zużywania energii zewnętrznej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)