Trwa ładowanie...
d4eesc8

Boston Dynamics - psy roboty już w sprzedaży, Atlas z kolejnymi ewolucjami

Firma Boston Dynamics od dawna prezentuje nowe wideo z pokazami robotycznych psów. Chcecie jednego? W końcu można je kupić! Przy okazji chwali się kolejnymi akrobatycznymi wyczynami humanoidalnego Atlasa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Robot Aibo od Boston Dynamics w końcu na rynku.
Robot Aibo od Boston Dynamics w końcu na rynku. (YouTube @ BostonDynamics)
d4eesc8

Roboty Aibo były znane przede wszystkim z ciekawych i czasem wywołujących uśmiech filmików, na jednym nawet udawały tzw. twerkowanie. Faktycznie to bardzo zaawansowane roboty poruszające się na czterech kończynach.

Te mechaniczno-elektroniczne jednostki są stworzone do zastosowań przemysłowych. Chociażby dla celów monitorowania placów budowy, oględzin i prostych manipulacji przy stacjach gazowych, olejowych i energetycznych, albo jako jednostki czuwające nad publicznym bezpieczeństwem.

Przy okazji najnowszych materiałów widać prezentacje działania robotów w ich naturalnym środowisku, a nie zwykłe pokazy gimnastyki czy śmieszne ujęcia promocyjne. Aibo może poruszać się z prędkością do 4,8 km/s, dźwigać dodatkowy ciężar 14 kg. Przy tym omija przeszkody, raczej nie wywraca się, ale w razie czego potrafi sam wstać itd. Najlepiej samemu zobaczyć wideo.

d4eesc8

Przez stronę producenta można porozumieć się na temat oferty, ale publicznie ceny nie zostały ujawnione. Choć nie da się ukryć, że tanio nie będzie. W końcu to bardzo zaawansowane roboty, nie zabawki.

Nieco w cieniu jest Atlas. To humanoidalny robot zdolny do niesamowitych akrobacji. Teraz firma chwali się wykonaniem sztuki parkour, choć dla nas to po prostu wygląda jak zwykła gimnastyka, a nie techniki użyteczne przy skakaniu po budynkach. Podskoki, salta, obroty… Nie trzeba być mistrzem olimpijskim, żeby wykonywać je równie sprawnie. Ale pamiętajmy, że to tylko robot!

d4eesc8

Podziel się opinią

Share
d4eesc8
d4eesc8
Więcej tematów