Boston Dynamics - psy roboty już w sprzedaży, Atlas z kolejnymi ewolucjami

Boston Dynamics - psy roboty już w sprzedaży, Atlas z kolejnymi ewolucjami
Źródło zdjęć: © YouTube @ BostonDynamics

24.09.2019 21:02, aktual.: 25.09.2019 07:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Boston Dynamics od dawna prezentuje nowe wideo z pokazami robotycznych psów. Chcecie jednego? W końcu można je kupić! Przy okazji chwali się kolejnymi akrobatycznymi wyczynami humanoidalnego Atlasa.

Roboty Aibo były znane przede wszystkim z ciekawych i czasem wywołujących uśmiech filmików, na jednym nawet udawały tzw. twerkowanie. Faktycznie to bardzo zaawansowane roboty poruszające się na czterech kończynach.

Te mechaniczno-elektroniczne jednostki są stworzone do zastosowań przemysłowych. Chociażby dla celów monitorowania placów budowy, oględzin i prostych manipulacji przy stacjach gazowych, olejowych i energetycznych, albo jako jednostki czuwające nad publicznym bezpieczeństwem.

Przy okazji najnowszych materiałów widać prezentacje działania robotów w ich naturalnym środowisku, a nie zwykłe pokazy gimnastyki czy śmieszne ujęcia promocyjne. Aibo może poruszać się z prędkością do 4,8 km/s, dźwigać dodatkowy ciężar 14 kg. Przy tym omija przeszkody, raczej nie wywraca się, ale w razie czego potrafi sam wstać itd. Najlepiej samemu zobaczyć wideo.

Przez stronę producenta można porozumieć się na temat oferty, ale publicznie ceny nie zostały ujawnione. Choć nie da się ukryć, że tanio nie będzie. W końcu to bardzo zaawansowane roboty, nie zabawki.

Nieco w cieniu jest Atlas. To humanoidalny robot zdolny do niesamowitych akrobacji. Teraz firma chwali się wykonaniem sztuki parkour, choć dla nas to po prostu wygląda jak zwykła gimnastyka, a nie techniki użyteczne przy skakaniu po budynkach. Podskoki, salta, obroty… Nie trzeba być mistrzem olimpijskim, żeby wykonywać je równie sprawnie. Ale pamiętajmy, że to tylko robot!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)