Szwed oskarżony o włamanie na serwery Cisco i NASA

Szwed oskarżony o włamanie na serwery Cisco i NASA

Szwed oskarżony o włamanie na serwery Cisco i NASA
06.05.2009 09:30, aktualizacja: 06.05.2009 10:48

Philip Gabriel Pettersson, został postawiony w stan oskarżenia w związku z włamaniem na serwery firmy Cisco i kradzieżą kodu systemu IOS należącego do koncernu. 21-letniemu Szwedowi zarzucane są również dwa przypadki włamania na serwery agencji badań kosmicznych NASA.

IOS, czyli Internetwork Operating System, to oprogramowanie zarządzające pracą routerów Cisco. Poszczególne jego wersje znajdują zastosowanie także w innych produktach sieciowych firmy, m.in. w przełącznikach sieci LAN. W maju 200. r. fragmenty kodu źródłowego IOS zostały na krótko zamieszczone na jednej z rosyjskich stron WWW.
Winę za to i inne włamania odnotowane w owym czasie (m.in. na serwery agencji NASA w ośrodkach Ames Research Center i NASA Advanced Supercomputing Division w Dolinie Krzemowej) przypisywano hakerowi kryjącemu się pod pseudonimem "Stakkato". Amerykański Departament Sprawiedliwości uznał, że za tym nickiem stał właśnie Petterson. Zarzuca mu się, iż pomiędzy 1. a 13 maja 2004 r. umyślnie włamał się do sieci Cisco, a w dniach 19 i 20 maja oraz 22 października tego samego roku zhakował serwery NASA.
Każdy zarzut włamania i kradzieży tajemnic handlowych niesie ze sobą sankcje w postaci kary pozbawienia wolności na maksymalnie dziesięć lat, trzech lat ograniczenia wolności oraz grzywny w wysokości 25. tys. dolarów.
Obecne miejsce pobytu Pettersona pozostaje nieznane, jednak amerykański wymiar sprawiedliwości chce współpracować ze szwedzkimi władzami, by doprowadzić oskarżonego przed oblicze sądu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)